Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Trójmorze rozpoczyna działalność w Parlamencie Europejskim

20 stycznia 2021 r.
Udostępnij

Z inicjatywy Witolda Waszczykowskiego odbyło się konstytutywne spotkanie Grupy Przyjaciół Trójmorza EKR w PE.

Podczas telekonferencji przewodniczący Grupy Witold Waszczykowski zaprezentował pierwszą publikację ekspercką na temat Inicjatywy Trójmorza (3SI). W skład wydawnictwa wchodzą trzy teksty analityczne nt. historii i geopolityki Trójmorza, współpracy w dziedzinie infrastruktury i transportu oraz współpracy w kwestiach energetycznych autorstwa odpowiednio: dra Jana Parysa, dra Łukasza Zaborowskiego oraz dra hab. Roberta Zajdlera.

Waszczykowski przedstawił także historię inicjatywy Trójmorza, począwszy od powołania jej do życia w 2015 przez prezydenta Dudę i prezydent Chorwacji Grabar-Kitarovic, poprzez szczyt 3SI w Warszawie z obecnością prezydenta Trumpa w 2017 roku, po dołączenie do inicjatywy przez Niemcy w roli obserwatora w 2019 roku.

Podsumowując spotkanie Witold Waszczykowski wymienił główne cele Grupy Przyjaciół Trójmorza w PE, do których należą: promowanie Inicjatywy Trójmorza na forum UE, zachęcanie państw członkowskich do wykorzystywania funduszy unijnych celem realizacji wspólnych projektów w ramach 3SI czy walka z fake news na temat inicjatywy.

„Bardzo istotne jest stawianie czoła dezinformacji, szczególnie kiedy mowa jest o działaniach zmierzających do tworzenia podziałów w Unii Europejskiej. Będziemy wyraźnie podkreślać, że Trójmorze to projekt nastawiony na przysłowiowe i dosłowne budowanie mostów w tych obszarach, w których do tej pory były zaniedbania” - powiedział.

Grupa Przyjaciół Trójmorza EKR powstała z inicjatywy posłów PiS do PE Witolda Waszczykowskiego i Bogdana Rzońcy, pod koniec 2020 roku.

W skład Inicjatywy Trójmorza wchodzi 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

 

 

Z twittera