Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski przyjął raport Joanny Kopcińskiej nt. Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)

4 października 2022 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego głosowano nad raportem autorstwa eurodeputowanej PiS Joanny Kopcińskiej nt. rozszerzenia mandatu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Dokument przyjęto większością 542 głosów, przy 43 głosach sprzeciwu i 9 wstrzymujących się.

Podczas dyskusji nad dokumentem sprawozdawczyni EKR wyjaśniła, że powstał on w oparciu o wnioski wyciągnięte z pandemii COVID-19, która była 'ciężkim, ale w pewnym stopniu cennym doświadczeniem dla narodowych systemów opieki zdrowotnej'. „Była ekstremalną lekcją poświęcenia, solidarności, zaradności” - stwierdziła Kopcińska.  Jak mówiła, kryzys pandemiczny przede wszystkim uwidocznił znaczenie szybkiego reagowania na szczeblu lokalnym na pojawianie się ognisk chorobowych i pokazał, jak ważne jest odpowiednie szkolenie personelu medycznego i administracji państw członkowskich przy opracowywaniu krajowych planów działań.

„Dlatego we wzmocnionym mandacie ECDC specjalną rolę przy opracowywaniu, analizowaniu i aktualizowaniu planów gotowości państw członkowskich będzie odgrywać będzie Grupa Zadaniowa UE ds. Zdrowia” - wskazała. Kopcińska przekazała, że sprawozdanie zwraca także uwagę na rolę cyfryzacji w zarządzaniu zdrowiem publicznym i wyraziła nadzieję, że będą tworzone skuteczne platformy cyfrowe do nadzoru epidemiologicznego. Jak dodała, kolejnym wzmocnieniem systemów nadzoru epidemiologicznego będzie sieć funkcjonalnych unijnych laboratoriów referencyjnych, a także sieci bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

 

 „Pandemia, a zwłaszcza pierwsze etapy jej przebiegu, kiedy poruszaliśmy się jeszcze w obszarze wielu niewiadomych, ujawniła potrzebę ścisłej koordynacji działań UE i Światowej Organizacji Zdrowia - dlatego cieszę się, że wynegocjowany mandat pomoże lepiej dostosować i skoordynować zalecenia i działania UE z zaleceniami WHO w celu zapewnienia ich spójności i komplementarności” - mówiła Joanna Kopcińska i podkreśliła, że jako sprawozdawczyni PE dokładała również starań, aby znaleźć odpowiedne rozwiązania dążące do synergii działań między ECDC, Komisją i państwami, przy jednoczesnym adekwatnym doborze środków do realnych możliwości, tak aby mandat ECDC wspierał, ale nie zastępował krajowych działań w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego. „Konieczne jest poszanowanie zasady pomocniczości działań na szczeblu UE w taki sposób, aby UE wspierała i koordynowała działania państw członkowskich tam, gdzie działania wyłącznie na szczeblu krajowym byłyby nieskuteczne” - zaznaczyła eurodeputowana. Zdaniem autorki sprawozdania wynegocjowany tekst dobrze wyważa te kompetencje, a powierzenie Centrum dodatkowych zadań wpisuje się w wymogi dzisiejszych czasów. „Żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła kryzysowi w dziedzinie zdrowia publicznego o charakterze transgranicznym - dlatego w pełni popieram proponowane zwiększenie mandatu ECDC do monitorowania zagrożeń epidemicznych w UE i rekomendowania działań zaradczych, w ramach regulacji transgranicznych zagrożeń zdrowia odnośnie kompleksowych ram prawnych działań Unii w zakresie gotowości i wczesnego ostrzegania” - argumentowała Kopcińska.

               

Komentując wyniki głosowania eurodeputowana PiS stwierdziła: "Cieszę się także, że w toku negocjacji nad rozporządzeniem udało na się wypracować wspólne podejście dla zapewnienia lepszej gotowości państw członkowskich i instytucji UE oraz koordynacji działań w sytuacji kryzysu".

Z twittera