Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski w dyskusji z laureatami Nagrody im. Sacharowa - demokratyczną opozycją na Białorusi

15 grudnia 2020 r.
Udostępnij

Wczoraj, podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Rozwoju (DEVE) i Podkomisji Praw Człowieka (DROI) PE miało miejsce spotkanie z tegorocznymi laureatami Nagrody im. Sacharowa - demokratyczną opozycją na Białorusi, reprezentowaną przez Radę Koordynacyjną. Była to wspólna kandydatura największych grup politycznych, w tym także Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W imieniu EKR w dyskusji wziął eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

"Przyznanie nagrody Sacharowa było w tym roku dla Parlamentu Europejskiego czymś bardzo łatwym. W zasadzie wszystkie grupy polityczne zgodziły się, że to wyróżnienie należy się Narodowi białoruskiemu" – zaznaczył europoseł PiS.

Kosma Złotowski zwrócił uwagę, że demokracja to nie tylko prawa i wolności, ale także odpowiedzialność. "Naród białoruski wziął na siebie odpowiedzialność za swój los i codziennie od sierpnia pokazuje to nie tylko na ulicach Mińska, ale wszystkich białoruskich miast." – powiedział europoseł.

Złotowski zaznaczył, że Parlament Europejski wspiera tą walkę i będzie robił wszytko co w jego mocy aby pomagać Białorusinom w zmaganiach z dyktaturą. Europoseł podkreślił, że jako eurodeputowany z Polski, bardzo się cieszy, że walcząc o wolność, opozycja demokratyczna na Białorusi nawiązuje do tradycji historycznej, którą tak bardzo zwalczał Aleksandr Łukaszenka - do tradycji dawnej Rzeczypospolitej. „Jeśli nie była to pierwsza Unia w Europie, to na pewno była to Unia najpotężniejsza i Unia, która przetrwała najdłużej” - stwierdził.

Europoseł życzył wszystkim Białorusinom i białoruskim patriotom wolności i zwycięstwa. "Niech żyje Białoruś" – zakończył Kosma Złotowski.

 

Z twittera