Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joanna Kopcińska w dyskusji o HERA

27 września 2021 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) odbyła się wymiana poglądów z komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności UStellą Kyriakides na temat HERA – Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia. Głos w dyskusji zabrała eurdeputowana PiS Joanna Kopcińska.

 

Joanna Kopcińska podziękowała Komisji za przedstawiony pakiet rozwiązań zwany Europejską Unią Zdrowotną. Przypomniała, że wg opinii Komisji to właśnie Europejski Urzędu ds. Gotowości i Reagowania w Sytuacjach Nadzwyczajnych (HERA) ma być jednym z filarów bezpieczeństwa wspomnianej Unii Zdrowotnej.

 

Eurodeputowana zwróciła uwagę, że pierwszy rozdział Komunikatu odwołuje się do ogłoszonego w lutym br. inkubatora, który zakładał ścisłą̨ współpracę̨ z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w celu zapewnienia, aby państwa członkowskie dysponowały dostatecznym potencjałem w zakresie sekwencjonowania i dostępem do usług wsparcia związanych z sekwencjonowaniem w celu poprawy wykrywania i identyfikacji wariantów w UE. "Czy na chwilę obecną istnieją procedury regulacyjne nadzoru epidemiologicznego lub dodatkowe programy wsparcia zapoczątkowane w ramach inkubatora HERA, które obecnie urząd HERA i ECDC mogłyby szeroko wykorzystać w standaryzacji procedur sekwencjonowania, tak aby dane były mogły być porównywalne? Wg aneksu podziału kompetencji, która z instytucji byłaby wiodąca w tym zakresie?" - pytała Kopcińska.

 

Polska polityk odwołała się też do rozdziału pn. Działania Podczas Fazy Przygotowań HERA, dotyczącego oceny zagrożeń i gromadzenia informacji. "Zapowiada on, że Komisja proponuje ustalić priorytetowy zakres zagrożeń, a mianowicie na początku 2022 r. zamierza zidentyfikować i podjąć działania w odniesieniu do co najmniej 3 konkretnych zagrożeń o tzw. dużym wpływie oraz planuje zająć się ewentualnymi lukami w zakresie dostępności i osiągalności powiązanych z nimi środków zaradczych" - powiedziała europosłanka i zapytała, czy obecna na sali komisarz może przybliżyć obecny proces mapowania konkretnych inicjatywy, które powinny zostać objęte zakresem tzw. priorytetowych wspomnianych działań fazy przygotowawczej.

 

Komisarz Stella Kyriakides mówiła, że Inkubator HERA zostanie przejęty przez ten urząd i będzie ściśle współpracować z ECDC i UEMO (Europejska Federacja Lekarzy Etatowych). "Jeżeli chodzi o kwestię przejrzystości, to zasady pozostają niezmienione, będą stosowane bardzo rygorystycznie" - podkreśliła komisarz.

Z twittera