Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie EKR nt. sytuacji praw człowieka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

16 września 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu, podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w ramach debat nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa, miała miejsce dyskusja poświęcona sprawie obrońcy praw człowieka Ahmeda Mansoora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W dyskusji głos zabrali europosłowie EKR Adam Bielan oraz Joachim Brudziński.

 

Adam Bielan mówił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są kluczowym partnerem i sojusznikiem Unii Europejskiej w Zatoce Perskiej. "Dlatego jesteśmy głęboko zaniepokojeni prześladowaniami obrońców praw człowieka w tym kraju” - podkreślił. Europoseł wyraził ubolewanie z powodu doniesień, że Ahmed Mansoor jest poddawany torturom i maltretowaniu w areszcie poprzez m.in. długotrwałe trzymanie w zupełnym odosobnieniu.  "Wzywam władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do wywiązania się z międzynarodowych zobowiązań i nalegam na usunięcie pana Mansoora z izolatki" – apelował Bielan. Polityk podkreślił, że prawa podstawowe, takie jak wolność słowa i wypowiedzi, ale także prawo do  sprawiedliwego procesu, należy zawsze bezwzględnie respektować.

 

Poseł do PE apelował również o to, by prowadząc dialog polityczny na wysokim szczeblu UE, w szczególności na poziomie szefa dyplomacji UE, nadal aktywnie podnosić obawy dotyczące praw człowieka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

"10 lat więzienia, 1/4 mln grzywny, przetrzymywanie w nieznanym miejscu, bez dostępu do prawnika, jakichkolwiek kontaktów z rodziną, tortury po zatrzymaniu. Jakiego przestępstwa należy się dopuszczać, aby być poddanym takim represjom?" –  zastanawiał się Joachim Brudziński i odpowiedział, iż okazuje się, że wystarczy być krytycznym wobec rządzących i napisać krytyczną opinię na swoich profilach społecznościowych takich jak Twitter czy Facebook. 

 

Eurodeputowany przypomniał, że rok 2019 został okrzyknięty w Emiratach Arabskich rokiem tolerancji. "Przykro mi, że sytuacja dotyczy kraju, który jest naszym ważnym partnerem w rejonie Zatoki Perskiej, ale z drugiej strony należy odnotować, że na tle innych państw tego regionu, ZEA jest krajem dalece bardziej liberalnym i otwartym" – mówił polski polityk i przywołał niezwykle ważne dla chrześcijan mieszkających w tamtym regionie przyjęcie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie papieża Franciszka i msze odprawioną w tym państwie dla chrześcijan. "Dlatego tak ważne jest, abyśmy uczynili wszystko, wywarli presję na władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby uwolniły one poetę Ahmeda Mansoora" – podsumował Brudziński.

 

20 marca 2017 r. Ahmed Mansoor został aresztowany przez władze ZEA i oskarżony o publikowanie w Internecie fałszywych informacji i plotek, a przez to podżeganie do nienawiści i zniesławianie kraju. W dniu 29 maja 2018 r. sąd w Abu Zabi skazał Ahmeda Mansoora za znieważenie statusu i prestiżu ZEA, ich symboli i przywódców, dążenie do zniszczenia relacji ZEA z sąsiadami poprzez publikowanie fałszywych raportów i informacji w mediach społecznościowych , zakłócanie porządku publicznego, propagowanie i podżeganie do nienawiści. Otrzymał również grzywnę w wysokości 1 miliona Dh (272 000 USD). Został natomiast oczyszczony z zarzutów spiskowania z organizacją terrorystyczną. 31 grudnia 2018 r. Federalny Sąd Najwyższy ZEA utrzymał wyrok w mocy. Pojawiły się obawy dotyczące więzienia Mansoora, zwłaszcza w odniesieniu do doniesień, że jest on przetrzymywany w izolatce, co - trwając przez dłuższy czas - może, w świetle reguł praw człowieka - być uznane za torturę lub okrutne, nieludzkie i poniżającym traktowanie.

 

Mansoor został już poprzednio aresztowany w 2011 roku za obrazę urzędników oraz skazany na trzy lata więzienia - wraz z czterema innymi aktywistami, znanymi jako Piątka ZEA. Otrzymali prezydenckie ułaskawienie, zwalniające ich z odbywania kary więzienia. Mansoor został jednak pozbawiony paszportu i nie mógł opuścić kraju. W 2015 roku Ahmed Mansoor otrzymał nagrodę Martina Ennalsa dla obrońców praw człowieka.

Z twittera