Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Inauguracja europejskiej trasy EKR: "Przyszłość Europy. Nowa Nadzieja"

11 grudnia 2020 r.
Udostępnij

Dziś w Warszawie odbyła się inauguracyjna konferencja grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim pt. "Unia Europejska 2.0. Program Przebudowy", rozpoczynająca cykl 15 konferencji w ramach kampanii EKR „Przyszłość Europy. Nowa nadzieja". Podczas kampanii europosłowie EKR będą dyskutować z politykami, naukowcami i przedstawicielami szeroko pojętego społeczeństwa obywatelskiego w stolicach poszczególnych państw o możliwych dla Unii scenariuszach.

Wydarzenie było transmitowane na żywo z Zamku Królewskiego w Warszawie  i składało się z trzech części. Moderatorem był profesor Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego.  przewodniczący Grupy roboczej EKR ds. reformy instytucjonalnej.

 

Pierwsza dyskusja odbyła się przy udziale   ekspertów z zagranicy: pani profesor Chantal Delsol  z Instytutu Francuskiego oraz profesora Davida Engelsa, historyka z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli. Naukowcy, których obszarem badań jest również Unia Europejska, rozmawiali na temat dziedzictwa Europy oraz wartości, które stanowią jego fundament.

 

Kolejny punkt stanowiła dyskusja na temat wymiaru prawnego UE. Jak w świetle traktatów można ocenić zachodzące w UE zmiany?  Czy Unia sama przestrzega traktatów? Jak należałoby ją reformować, aby powstrzymać negatywne tendencje, które obserwujemy w ostatnich latach? Na te oraz inne pytania odpowiadali profesor Magdalena Bainczyk, prawnik i główny analityk w Instytucie Zachodnim oraz profesor Tomasz Grzegorz Grosse, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Uczestnikami ostatniej części konferencji  byli europosłowie  z partii politycznych zrzeczonych w EKR - profesor Ryszard Legutko, współprzewodniczący Grupy EKR w Parlamencie Europejskim, profesor Zdzisław Krasnodębski, przewodniczący Grupy roboczej EKR ds. reformy instytucjonalnej, Hiszpan Jorge Buxadé Villalba, lider partii Vox w Parlamencie Europejskim oraz Włoch Carlo Fidanza, lider partii Fratelli d’Italia w Parlamencie Europejskim. Politycy przedstawili własne  diagnozy dotyczące funkcjonowania Unii i rozmawiali o przyszłości Europy przedstawiając w tym względzie  wizję  grupy EKR.

„Uszy, oczy i umysły europejskiej elity są zamknięte na bodźce zewnętrzne skłaniające do krytycznej rewizji. A jest ona niezbędna, jeśli UE ma przetrwać” – mówił profesor Ryszard Legutko. Eurodeputowany wskazał, że konieczne jest ponowne wzmocnienie pozycji państw narodowych, przy użyciu wszystkich narzędzi politycznych i prawnych, aby zapewnić równowagę sił. „Europa narodów to Europa pluralizmu” – stwierdził polski polityk i dodał, że najwyższa pora, aby zacząć mówić o konkretach przeciwstawiając się  brutalnej  biurokratyzacji, polityzacji i centralizacji UE, która często odbywa się przy pomocy romantycznej retoryki braterstwa. Jak zauważył, integracja została wymyślona, aby pomagać współpracować państwom narodowym, jednak dziś wykorzystywana jest do innych celów. „Europejskie ciała ze słabą legitymacją demokratyczną uzurpują sobie wyższość wobec instytucji narodowych, wybranych w pełnym, demokratycznym procesie” – podkreślił profesor Legutko.

Profesor Zdzisław Krasnodębski wskazał, że dzisiaj zagrożenia dla wolności są inne niż w XX wieku, dlatego nie są tak łatwo dostrzegalne. Za przykład podał zagrożenia związane z interpretacją prawną, które są widoczne chociażby podczas każdej sesji plenarnej PE. „Potrzebujemy UE, w której wszyscy będziemy szanować się nawzajem. Szanować naszą suwerenność i różnorodność. Mam nadzieję, że dzięki tej kampanii przyczynimy się do zmiany UE w tym duchu” – powiedział. Jak zauważył europoseł, coraz ściślejsza współpraca prowadzi do uniformizacji we wszystkich dziedzinach - również tych, które nie są w kompetencjach UE. „Wszyscy czujemy, że ściślejsza integracja sprawia, że nie mamy już czym oddychać jako państwa europejskie” – podkreślił.

Eurodeputowany zauważył, że dziś w UE zewsząd słyszy się, że aby konkurować z Chinami i USA potrzeba zjednoczonej Europy. „Przedstawia się koncepcję „więcej Europy” jako rozwiązanie wszystkich problemów gospodarczych. Tym samym, rodzi się Europa przymusu i lęku” – powiedział polski polityk i wskazał, że należy również przyjrzeć się kosztom coraz ściślejszej integracji, która przyczynia się do „niszczenia podstaw naszej cywilizacji europejskiej, narodów europejskich, rodziny i w gruncie rzeczy także naszej indywidualnej wolności” – zauważył profesor Krasnodębski.

 

Zapowiedziano, że kolejnym przystankiem na trasie kampanii EKR będzie konferencja w stolicy Bułgarii, Sofii, która odbędzie się 29 stycznia 2021 roku. Zapis dzisiejszego wydarzenia oraz informacje na temat kolejnych spotkań znajdują się na stronie https://ecrthefuture.eu/.

Z twittera