Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Mazurek: Musimy zapewnić, by zrównoważone produkty były dostępne dla konsumentów

19 listopada 2020 r.
Udostępnij

Dziś podczas posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE (IMCO) miała miejsce wymiana poglądów z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem na temat nowego programu na rzecz konsumentów. W debacie udział wzięła m.in. eurodeputowana PiS Beata Mazurek. 

Eurodeputowana PiS zwróciła uwagę na aspekt, który wydaje się być pomijany w analizach Komisji. Mianowicie – mówiła Mazurek - wielu konsumentów deklaruje pozytywne podejście do używania i kupowania zrównoważonych produktów, ale niewiele z tych deklaracji jest realizowanych w warunkach rynkowych. Eurodeputowana zauważyła, że często deklaracje przegrywają z ceną, która jest kluczem do podjęcia decyzji.

"Tym bardziej wyzwaniem pozostaje znalezienie rozwiązania, które oddolnie zachęci konsumentów do zrównoważonej konsumpcji" - dodała.

Zdaniem poseł do PE w tym kontekście należy zastanowić się, czy nakładanie obowiązkowych obciążeń i certyfikatów na europejskie przedsiębiorstwa, a przez to przerzucenie nieuniknionych dodatkowych kosztów na konsumentów, jest dobrym rozwiązaniem. "Oczywiście, jeśli dzisiaj np. pralka kosztuje 500 euro, a wymiana ważnej części stanowi znaczną część tej ceny, to  konsument nie będzie zainteresowany jej naprawą. Ale czy doprowadzenie do sytuacji, w której cena samej części i robocizny pozostaje ta sama, natomiast pralka kosztuje dużo więcej będzie rozwiązaniem problemu?" – pytała Beata Mazurek. Polska polityk dopytywała również, w jaki sposób Komisja ma zamiar chronić konsumentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na najdroższe produkty, oraz przedsiębiorstwa naciskane przez konkurencję spoza Unii Europejskiej.  "Czy Komisja dostrzega ten problem i czy zamierza w swoich badaniach i propozycjach legislacyjnych uwzględnić lukę między deklaracjami, a zachowaniem konsumentów w zakresie zrównoważonej konsumpcji?" – dociekała. 

Komisarz Reynders stwierdził, że dużą rolę może odgrywać polityka społeczna na szczeblu krajowym oraz unijnym, m.in. kwestia płacy minimalnej. "To wszystko może mieć wpływ na siłę nabywczą gospodarstw i konsumentów" - stwierdził. Zdaniem komisarza rozwiązaniem problemów może być też postanowienie na innowacje i konkurencyjność, co może doprowadzić do tego, że produkt zrównoważony będzie tańszy i bardziej przystępny. "Im więcej produktów na rynku, tym większa konkurencja i presja na obniżenie cen" - mówił. Komisarz podkreślił również, że należy stworzyć  odpowiednie ramy prawne odnoszące się do długości przydatności produktów, co przełoży się na wydłużenie czasu ich użytkowania.

Z twittera