Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przyjęła opinię Patryka Jakiego nt. sztucznej inteligencji

17 listopada 2020 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego została przyjęta opinia autorstwa eurodeputowanego EKR Patryka Jakiego na temat sztucznej inteligencji.

„Udało się stworzyć opinię ponad podziałami politycznymi” – mówił autor opinii, Patryk Jaki. Jak wskazał europoseł, znaleziono równowagę w temacie sztucznej inteligencji, która jest trudnym i ważnym zagadnieniem pod względem regulacyjnym. Polski polityk zwrócił też uwagę, że prawodawca cały czas próbuje nadążyć, ale także przewidzieć przyszły rozwój technologii.

Eurodeputowany powiedział, że wiele państw członkowskich wykorzystuje sztuczną inteligencję w dziedzinie cywilnej i wojskowej. „W opinii podkreśliliśmy znaczenie, jakie ma dla UE odegranie znaczącej i odpowiedniej roli w przyszłych międzynarodowych dyskusjach na ten temat. Zwróciliśmy też uwagę na niezbędną ochronę praw podstawowych oraz niezbędny nadzór człowieka nad badaniami, rozwojem i wykorzystaniem SI” – stwierdził Jaki.

Opinia nt.: sztuczna inteligencja - kwestie wykładni i stosowania prawa międzynarodowego, w zakresie, w jakim dotyczy ono UE, w dziedzinie zastosowań cywilnych i wojskowych oraz kwestie kompetencji państwa poza wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych została poparta przez wszystkie frakcje Parlamentu Europejskiego z wyjątkiem GUE/NGL. Opinia zwraca uwagę na potencjał i ryzyko związane z rozwojem oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji dla bezpieczeństwa zarówno w UE, jak i w jej stosunkach zewnętrznych.

Z twittera