Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Anna Zalewska interweniuje ws. nielegalnej migracji do Europy

20 września 2023 r.
Udostępnij

Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała dziś pytanie do KE dotyczące planu walki z nielegalną migracją do Europy w kontekście ogłoszonego w ubiegłą niedzielę przez szefową KE 10-punktowego planu migracyjnego, mającego wesprzeć Włochy w obliczu kryzysu migracyjnego na Lampedusie.

 

"Podczas wizyty Ursuli von der Leyen na Lampedusie padło szereg wzniosłych deklaracji i żadnych konkretów. Za to w 2 dni potem ogłoszony został, nieuzgodniony z nikim, tzw. „10-punktowy plan dla Lampedusy”. Już sama nazwa pokazuje, że nie ma żadnych pomysłów na rozwiązanie kwestii nielegalnej migracji do Europy, a jest to jedynie parę frazesów dla złagodzenia ekstremalnej sytuacji na maleńkiej wysepce. Przedstawiony „zestaw natychmiastowych działań” nie proponuje niczego nowego i nie ogranicza w żaden sposób napływu nielegalnych migrantów, a jedynie zawiera kilka pobożnych życzeń i generalne nadzieje, że problemem uda się podzielić z innymi" – czytamy w interpelacji.

Anna Zalewska dopytuje, jakimi sposobami Unia będzie „wspierać transfery osób z Lampedusy, w tym do innych państw członkowskich” i w jaki sposób Komisja Europejska zamierza „zintensyfikować powroty". Ponadto eurodeputowana chce wiedzieć, czy koncepcja „wspierać zapobieganie wyjazdom poprzez ustanawianie partnerstw operacyjnych w zakresie zwalczania przemytu z krajami pochodzenia i tranzytu” ma oznaczać kolejne umowy o przekupstwie skorumpowanych władz krajów, z których masowo wysyła się imigrantów.

Zalewska dopytuje także, do kogo będzie skierowane i co oznacza „zwiększenie kampanii uświadamiających i komunikacyjnych, aby zniechęcić do przekraczania granic Morza Śródziemnego”. "Do organizujących przerzuty siatek przemytników czy jadących do wyidealizowanej Europy uciekinierów?" -  zastanawia się eurodeputowana.

Z twittera