Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Krzysztof Jurgiel o priorytetach prezydencji hiszpańskiej w dziedzinie rolnictwa

19 września 2023 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) miała miejsce wymiana poglądów z ministrem rolnictwa, rybołówstwa i żywności w Hiszpanii Luisem Planasem Puchadesem na temat priorytetów hiszpańskiej prezydencji Rady Unii Europejskiej w dziedzinie rolnictwa. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Krzysztof Jurgiel. 

Krzysztof Jurgiel przypomniał, że na początku roku Komisja opublikowała raport na temat jednolitego rynku, w którym potwierdził jego bardzo istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego Europy. Jak zauważył, jednym z priorytetów prezydencji jest polepszenie funkcjonowania jednolitego rynku i eliminacja barier. "Jakie działania podjęto w tym zakresie?" – pytał. Eurodeputowany PiS wskazał także, że Polska oraz tzw. kraje przyfrontowe złożyły wniosek na podstawie art. 4 rozporządzenia o liberalizacji handlu między UE a Ukrainą. "Dlaczego Pan nie popiera embarga na eksport zbóż z Ukrainy do pięciu krajów przyfrontowych? Jakie w tym zakresie widzi Pan rozwiązanie?" – dopytywał polityk. 

Zdaniem ministra Planasa Komisja ma słuszność podkreślając, że głównym celem jest eksport zboża z Ukrainy. "To jest nasz środek wsparcia w sensie gospodarczym dla Ukrainy i zadbania o bezpieczeństwo żywnościowe" – podkreślił. Mówił, że jeżeli pojawiają się problemy w związku z tą kwestią, to prezydencja zwróci się do KE z prośbą o monitorowanie sytuacji na rynku Unii i poza nią. "Trzeba sytuację śledzić, ale trzeba wspierać Ukrainę w obliczu wojny z Rosją. To jest niezwykle istotna perspektywa. To i bezpieczeństwo żywnościowe to nasze cele absolutnie fundamentalne" – mówił hiszpański polityk.

 

Z twittera