Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Anna Fotyga pyta Komisję Europejską o brak równowagi geograficznej wśród personelu instytucji europejskich

27 stycznia 2021 r.
Udostępnij

Problem braku równowagi geograficznej wśród personelu instytucji europejskich, a zwłaszcza dysproporcji przedstawicieli państw Europy Zachodniej na najwyższych stanowiskach tych instytucji w stosunku do pracowników z państw Europy Środkowej i Wschodniej jest przedmiotem zapytania, które eurodeputowana PiS Anna Fotyga skierowała do Komisji Europejskiej. Szczegółowy raport potwierdzający, iż państwa Europy Środkowej i Wschodniej nie mają praktycznie żadnych przedstawicieli na najwyższych stanowiskach w instytucjach UE opublikował w tym tygodniu European Democracy Consulting. Jest to kolejna interwencja Anny Fotygi w tej sprawie.

 

"Niedawno opublikowany raport na temat geograficznej reprezentacji w przywództwie UE wskazuje na skrajny brak równowagi geograficznej na najwyższych stanowiskach instytucji unijnych, a w szczególności na brak przedstawicieli państw Europy Środkowej i Wschodniej" – czytamy w piśmie. Jak wskazuje Anna Fotyga, dokument podkreśla, że obecny narodowościowy skład najwyższych stanowisk UE „odzwierciedla duopol państw Europy Zachodniej i Południowej w instytucjach UE, w których od 2004 r. reprezentanci tych państw otrzymali łącznie 90% nominacji i 95% czasu trwania mandatu”. Jak zaznaczyła polska eurodeputowana, wprawdzie w pierwszym okresie po akcesji w 2004 roku niski poziom reprezentacji można było usprawiedliwiać np. brakiem odpowiedniego doświadczenia, to jednak do tej pory widać dysproporcję, a państwa Europy Środkowej i Wschodniej wciąż wypadają pod względem udziału w najwyższych stanowiskach w instytucjach UE gorzej, niż państwa z innych części Europy po ich przystąpieniu.

"Od lat wszystkie dane, jak również odpowiedzi na kierowane przeze mnie wcześniej pytania pisemne do Komisji, jasno pokazują, że problem ten jest bagatelizowany przez instytucje europejskie" - stwierdziła.

W związku z powyższym eurodeputowana PiS dopytuje, czy KE zauważa problem braku odpowiedniej reprezentacji geograficznej w kierownictwach instytucji UE, w tym w Komisji Europejskiej i Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych oraz czy zamierza podjąć jakiekolwiek działania w celu poprawy procesu selekcji kandydatów na stanowiska kierownicze i kryteriów ich dokonywania na bardziej inkluzywne i ułatwiające integrację i zniesienie nieformalnych barier dotykających nowych pracowników, biorąc od uwagę potrzebę zapewnienia większej równowagi geograficznej.

Z twittera