Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Witold Waszczykowski na temat wzmocnienia bezpieczeństwa transatlantyckiego

27 stycznia 2021 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego posiedzenia Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) miała miejsce dyskusja na temat nowego dialogu między UE a USA na temat bezpieczeństwa i obrony. Głos w debacie zabrał eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski.
Witold Waszczykowski stwierdził, że patrząc na dokonania administracji Donalda Trumpa z perspektywy bezpieczeństwa Europy Środkowej nastąpiło wyraźne jego wzmocnienie. „Administracja Trumpa zrealizowała postanowienia szczytu NATO z 2016 roku o rozlokowaniu wojsk natowskich w naszej części Europy. Rozlokowała brygadę amerykańską. Kontynuuje proces budowy tarczy antyrakietowej, nastąpiło wzmocnienie wojsk, przesunięcie dowództwa V Korpusu USA. Staliśmy się więc realnym członkiem NATO, z realnymi, a nie wyłącznie traktatowymi gwarancjami. Wzmocniono bezpieczeństwo energetyczne naszego obszaru poprzez porozumienia gazowe i porozumienia nuklearne. Być może będziemy niedługo budować energetykę nuklearną. To administracja Donalda Trumpa poparła też bardzo mocno Inicjatywę Trójmorza. Przystąpiła również do jej funduszu” – wymieniał eurodeputowany, dodając, że jest to wsparcie dla integracji naszej części Unii Europejskiej. Wspomniał też, że administracja ta i cały Kongres USA przeciwstawiły się bardzo mocno politycznie motywowanej inicjatywie, jaką jest Nord Stream 2.
Były Szef MSZ stwierdził, że Trump nie domagał się niczego więcej, oprócz realizacji zobowiązań, które sojusznicy NATO podjęli w 2014 roku, czyli inwestowania 2 procent PKB w modernizację sił zbrojnych. Wyraził nadzieję, że tę część polityki Donalda Trumpa będzie kontynuował również prezydent Joe Biden. Podkreślił jednak, że patrzy z niepokojem na pewne kwestie, w tym przedłużenie porozumienia START. „Także zapowiedź powrotu do porozumienia z Iranem wywołuje niezadowolenie w regionie Bliskiego Wschodu, a zadowolenie oczywiście w Iranie. W związku z tym czy jest to korzystne dla nas?” – pytał retorycznie polski polityk i zaapelował, by nie demonizować administracji Donalda Trumpa, która doprowadziła do wyraźnego wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie.

Z twittera