Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Patryk Jaki pyta Komisję Wenecką o praworządność

1 grudnia 2022 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego międzyparlamentarnego posiedzenia Komisji Wolności, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) miała miejsce dyskusja w sprawie sytuacji w zakresie praworządności w UE. W debacie udział wziął europoseł EKR Patryk Jaki. 

 

Patryk Jaki mówił, że w kontekście oskarżeń przeciwko Polsce pada argument upolitycznienia nominacji sędziów, czyli Krajowa Rada Sadownictwa w 3/5 nominowana przez Parlament. „Jak tłumaczę za każdym razem, to dokładnie to samo rozwiązanie co w innych krajach, czyli np. Hiszpanii czy Niemczech i za każdym razem w odpowiedziach słyszę odwołania do Komsji Weneckiej” - powiedział eurodeptuwany. 

 

Polski polityk odniósł się do kilku dokumentów, które odwołują się do Komisji Weneckiej, jak np. sprawozdanie PE z 2007 r., mówiące, że może występować hybrydowy charakter nominacji, jak np. w Holandii czy Niemczech, ale ta metoda sprawdzi się w porządkach prawnych z określoną historią skonsolidowanego wymiaru sadownictwa, nie w nowych demokracjach. „Czy państwo przypinają Polsce etykietkę nowej demokracji?” - pytał Jaki. Europoseł przywołał też inny dokument, w którym padło stwierdzenie, iż w niektórych starszych demokracjach są takie systemy, w ramach których władza wykonawcza ma duży wpływ na nominacje w sądach, a taki system może się sprawdzić dobrze w praktyce i pozwolić mimo wszystko na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości dzięki dobrej kulturze prawnej i tradycjom, które rodziły się bardzo długo i długo były pielęgnowane. „Jakie tradycje w Niemczech są lepsze niż tradycje w Polsce?” - dopytywał eurodeputowany. 

 

Przedstawicielka Komisji Weneckiej Claire Bazy-Malaurie odpowiedziała wymijająco, że  Komisja Wenecka jest przekonana, że praworządność jest bardzo ważna. „Być może krytykujemy konkretny tekst prawny, analizujemy go, ale staramy się podchodzić do kwestii w sposób holistyczny kiedy przedstawiane są zalecenia związane z reformami” - powiedziała. Bazy-Malaurie dodała, że na wszystko należy patrzeć w szerszym kontekście i dopiero wtedy można formułować swoją ocenę oraz doprowadzić do bardziej satysfakcjonujących odpowiedzi i reakcji. „Mówiłam o potrzebie zwiększenia roli Parlamentu, Komisja Wenecka zwraca uwagę na podział władzy i bardzo staranne przestrzeganie zasad praworządności, bo w tym tkwi klucz do demokracji i jej dobrego funkcjonowania” - stwierdziła.

Z twittera