Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Krzysztof Jurgiel pyta KE o ochronę dochodu netto gospodarstw wiejskich

17 grudnia 2020 r.
Udostępnij

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel skierował pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie możliwych działań KE w ochronie dochodu netto gospodarstw wiejskich w kontekście nowych wymogów środowiskowych reformowanej wspólnej polityki rolnej.

Krzysztof Jurgiel wskazał, że 30 listopada na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE (AGRI) przedstawiono raport na temat implikacji strategii Zielonego Ładu dla dostosowania praktyk rolniczych i ochrony zasobów naturalnych UE, przygotowany przez Narodowy Instytut Badań Rolniczych we Francji. „Zgodnie z tezami raportu, gospodarstwom, które nie dostosują się do nowych wymogów strategii wchodzących w skład Zielonego Ładu, grozi spadek dochodu netto w wysokości ok 25%” – czytamy w piśmie. Eurodeputowany zauważył, że potwierdza to jego obawy wyrażone w zapytaniu do Komisji Europejskiej z dnia 9 listopada (przedmiot pytania: "Skumulowany efekt strategii Zielonego Ładu na poziom dochodu podstawowego gospodarstwa rolnego w poszczególnych państwach członkowskich") .

„Chcę podkreślić, że w dyskusji nad wpływem Zielonego Ładu na rynki rolne UE cały czas operujemy głównie wartościami uśrednionymi dla całej UE, brakuje natomiast analiz wpływu na konkretne rynki wewnętrzne czy analiz uwzględniających różnice areału gospodarstw” – stwierdził były Minister Rolnictwa i dodał, iż można przewidywać, że tempo wdrażania nowych wymogów i proekologicznej reorientacji gospodarstw będzie wolniejsze w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, chociażby ze względu na wysoki stopień uzależnienia gospodarki, w tym rolnej, od nieodnawialnych zasobów energii. W zawiązku z powyższym polski polityk zapytał, kiedy Komisja Europejska zamierza przedstawić ocenę wpływu nowych wymogów środowiskowych w obszarze WPR w relacji do konkretnych państw członkowskich. „Czy Komisja Europejska przewiduje mechanizmy amortyzacyjne w przypadku gwałtownego spadku rentowności gospodarstw wiejskich, zwłaszcza o powierzchni mniejszej niż 10ha?” – dopytywał Krzysztof Jurgiel.

Z twittera