Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Krzysztof Jurgiel: Potrzebujemy zmian w obecnej rezerwie kryzysowej

20 maja 2021 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego, ostatniego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się debata na temat poważnych skutków niedawnych wiosennych przymrozków dla plantatorów owoców i winorośli z udziałem komisarza Janusza Wojciechowskiego. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.

 

Krzysztof Jurgiel zauważył, że w Polsce, na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, istnieje możliwość przyznawania z budżetu państwa dopłat do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od zdarzeń losowych, takich jak przymrozki. „Pomoc ta obejmuje kredyty preferencyjne, wsparcie finansowe w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne, odroczenie niektórych płatności ponoszonych przez rolników oraz ulgi w podatku rolnym” - przekazał.

 

Eurodeputowany wskazał, że zmiany klimatyczne powodują, iż klęski klimatyczne będą coraz częstsze. Dodał, że w ramach reformy WPR, PE dyskutuje o zmianach w zakresie obecnej rezerwy kryzysowej. „Kryzys koronawirusa pokazał, że taka zmiana jest konieczna, by zapobiec ogromnym stratom finansowym ponoszonym przez rolników i pomóc im stanąć na nogi” – mówił polski polityk i stwierdził, że kryzys koronawirusa był jednak wydarzeniem bezprecedensowym, a susze, przymrozki, powodzie i inne zdarzenia losowe są nieodłącznie wpisane w działalność rolniczą.  W związku z tym, Krzysztof Jurgiel stwierdził, że PE powinien być przygotowany na rozwiązanie tego problemu na poziomie unijnym. „Kwiecień 2021 był w Polsce najzimniejszym od 24 lat. Majowe przymrozki dotknęły rolników w całej Europie, a ich skutki są tragiczne. Przymrozki w tym kluczowym okresie mogą całkowicie zniszczyć całoroczne zbiory w przypadku winogron, czy znacznie pogorszyć jakość jabłek oraz innych owoców i warzyw, co dotyka nie tylko rolników, ale i konsumentów” - zauważył.

 

Były Minister Rolnictwa mówił, że w ramach działań interwencji rynkowej zasadne jest wnioskowanie do Komisji Europejskiej o uruchomienie rezerwy kryzysowej na realizację ustanowionych przez KE środków przeciwdziałania zakłóceniom na rynku w formie aktów wykonawczych na podstawie art. 219 rozporządzenia ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych.

 

„Apeluję zatem do Komisji Europejskiej, by w przypadkach podobnych klęsk żywiołowych uruchamiano rezerwę kryzysową, by pomóc sadownikom i w efekcie ograniczyć wzrost cen owoców dla konsumentów” – podsumował Jurgiel.

Z twittera