Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Komisja Środowiska PE przyjmuje sprawozdanie Joanny Kopcińskiej dotyczące ustanowienia Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

29 czerwca 2021 r.
Udostępnij

Europosłowie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE (ENVI) przyjęli dziś sprawozdanie autorstwa eurodeputowanej PiS Joanny Kopcińskiej dotyczące zmiany rozporządzenia ustanawiającego Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

 

"Jestem bardzo zadowolona z procesu negocjacyjnego, który był prowadzony w sposób konstruktywny i doprowadził do wyważonego wyniku, który jest niemal jednogłośnie popierany przez wszystkie grupy polityczne. W trakcie całego procesu starałam się zapewnić wyraźne powiązanie z tym, jak ECDC postrzega swoją rolę w przygotowaniu unijnych ram zapobiegania, dlatego od samego początku prac nad tym sprawozdaniem byłam w stałym kontakcie z samym ECDC i Komisją Europejską, aby odzwierciedlić nasze wspólne stanowisko" – komentuje Joanna Kopcińska.

 

W opinii autorki sprawozdania kluczową kwestią było zintensyfikowanie analizy i modelowania w celu wsparcia państw członkowskich w kontroli ognisk chorób poprzez gromadzenie i przetwarzanie większej ilości danych epidemiologicznych, przy jednoczesnym utrzymaniu kluczowych kompetencji w zakresie ochrony zdrowia na szczeblu krajowym. "Powinno to zagwarantować lepszą ochronę zdrowia obywateli europejskich w przyszłości" – uważa europosłanka.

Ponadto, wskazuje polska polityk, w dokumencie udało się ująć inne pozytywne aspekty, jak m.in. to, że plan gotowości i zalecenia zostaną opracowane poprzez przyjęcie planów na szczeblu krajowym, dostosowanych do potrzeb w połączeniu z kompleksowymi i przejrzystymi ramami sprawozdawczości i kontroli budżetowej, jak również fakt, że uwzględniono innowacyjne i dobrowolne uczestnictwo w odniesieniu do sieci wspierającej transfuzję i przeszczepy w pierwszej fazie projektu. W dokumencie uwzględniono również role, sytuacje i kompetencje państw członkowskich w zakresie organizacji ich systemów opieki zdrowotnej oraz ustanowienia harmonogramów i wskaźników oceny. "Dlatego też, wydając nowe zalecenia, Centrum uwzględni istniejące krajowe plany zarządzania kryzysowego i odpowiednie uwarunkowania każdego państwa członkowskiego" – podkreśla Kopcińska. Wreszcie, dodaje sprawozdawczyni, w sprawozdaniu przewidziano również rolę Centrum w poszukiwaniu powiązań między chorobami zakaźnymi i niezakaźnymi, w szczególności tego, jak te pierwsze wpływają na pacjentów i możliwości systemów opieki zdrowotnej w zakresie leczenia osób cierpiących na niektóre główne choroby niezakaźne. "Dzięki ulepszonym systemom gromadzenia danych Centrum mogłoby pomóc państwom członkowskim w lepszym planowaniu działań ukierunkowanych na szeroką gamę pacjentów" – zaznacza Kopcińska.

Z twittera