Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joanna Kopcińska w dyskusji z komisarzem Schinasem nt. wniosków z pandemii COVID-19

28 czerwca 2021 r.
Udostępnij

Dziś podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE (ENVI) miała miejsce wymiana poglądów z wiceprzewodniczącym Komisji Margaritisem Schinasem na temat komunikatu pt. „Wyciąganie wstępnych wniosków z pandemii COVID-19". W dyskusji głos zabrała eurodeputowana PiS Joanna Kopcińska.

 

Joanna Kopcińska przypomniała, że minęło ponad 15 miesięcy od kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w marcu 2020 r. pandemię koronawirusa. Jak dodała, według stanu na 24 czerwca br., po ponad roku od jej rozpoczęcia, w skali globalnej do WHO zgłoszono 179 686 071 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym odnotowano 3 899 172 zgonów. "Kiedy wciąż trwa walka z pandemią, coraz częściej pojawia się pytanie, jaką lekcję jaka należy wyciągnąć z tego gorzkiego doświadczenia" - stwierdziła. Eurodeputowana PiS zauważyła, że podobnie jak silnie polaryzuje się debata - od politycznej, do społecznej perspektywy, tak dyskusja rozpoczyna się od tematu globalnego zarządzania kryzysem, poprzez instytucje międzynarodowe, a kończy się na temacie niwelowania różnic społecznych jako prymarnej przyczyny problemu.

Wobec tego polska polityk pytała, jakie rozwiązania metodologiczne proponuje przyjąć Komisja, by z jednej strony nie przeciwstawiać zdrowia publicznego sukcesowi gospodarczemu, a z drugiej strony nadmiernie nie akcentować aspektu społecznego w procesie reformy i odpowiedzi na kryzys.           

Ponadto eurodeputowana PiS chciała wiedzieć, w jaki sposób wyciągnięcie pierwszych wniosków z pandemii COVID-19 może znaleźć realne przełożenie finansowe w długoterminowym budżecie UE w połączeniu z NextGenerationEU, a zwłaszcza specjalnymi instrumentami zapewniającymi jego elastyczność (przede wszystkim Rezerwą na Pomoc Solidarnościową i Nadzwyczajną, jak również Europejskim Funduszem Dostosowania do Globalizacji) - które zapewniają elastyczność i mają dostarczyć dodatkowe środki na potrzeby konkretnych wydarzeń lub linii budżetowych. "W jaki sposób Komisja zamierza uwzględnić wnioski z pandemii przedstawione przez państwa członkowskie w kontekście wspomnianych instrumentów finansowych?" – dopytywała Kopcińska.

 

 

Komisarz Schinas mówił, że celem Unii Europejskiej nie jest oczywiście duplikowanie wydatków poczynionych z pieniędzy publicznych na poziomie państwa członkowskiego, czyli budowanie europejskiego systemu służby zdrowia równolegle do systemów istniejących w państwach członkowskich.

Podkreślił, że jest bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o wzmocnienie międzynarodowego wymiaru opieki zdrowotnej. "I jest to zadanie, które stoi przed programem EU4Health" - dodał. Jak wyjaśnił, to jest pierwszy samodzielny program, który ma służyć wzmocnieniu i rozbudowaniu aspektu transgranicznego w opiece zdrowotnej. "I myślę, że na pewno wzmocni także wydajność i odporność krajowych systemów ochrony zdrowia" – stwierdził grecki komisarz.

Z twittera