Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joanna Kopcińska pyta Komisję o zdrowie psychiczne dzieci

28 czerwca 2021 r.
Udostępnij

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Joanna Kopcińska skierowała pytanie do Komisji nt. zdrowia psychicznego dzieci.

 

"Zły stan zdrowia psychicznego dotyka miliony ludzi i powoduje koszty ekonomiczne w wysokości ponad 4 % PKB" – czytamy w piśmie. Eurodeputowana stwierdziła, że w 2020 roku pandemia pokazała, że kryzys COVID-19 miał znaczący wpływ na dobrostan psychiczny ludności. Jak zauważyła, szybkość i zakres reakcji krajów OECD, a także kroki podjęte w celu ochrony dobrostanu psychicznego nie były jednak jednakowe i często współmierne to zaistniałych nowych wyzwań.

 

Eurodeputowana wskazała, że raport studyjny OECD (Nowy punkt odniesienia dla systemów ochrony zdrowia psychicznego: Zwalczanie społecznych i ekonomicznych kosztów złego stanu zdrowia psychicznego, czerwiec 2021 r.) przedstawia szereg programów pomagających dzieciom rozwijać pozytywne strategie radzenia sobie z problemami, wykorzystując metody uczenia się oraz interakcje społeczne. "Oparte na dowodach programy promocji zdrowia psychicznego w szkołach znalazły szerokie poparcie Komisji w ramach Europejskiej Platformy Inwestycji w dzieci (EPIC) i są szeroko wdrażane w państwach członkowskich (Bułgaria, Dania, Irlandia, Litwa, Holandia, Polska, Słowacja)" – poinformowała.

 

"Jakie działania na rzecz promowania odporności psychicznej w obliczu pandemii COVID-19 planuje uruchomić Komisja, zwłaszcza w promowaniu strategii samoopieki i dobrostanu w zakresie zdrowia psychicznego?

W jaki sposób, nowe programy mogą znaleźć finansowanie w długoterminowym budżecie UE w połączeniu z NextGenerationEU, a zwłaszcza dedykowanymi funduszami - Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiemu Funduszowi Społecznemu (EFS)?" – pytała Komisję Joanna Kopcińska.

Z twittera