Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joanna Kopcińska na temat Europejskiego Planu Walki z Rakiem

4 lutego 2021 r.
Udostępnij

Dziś, w związku z obchodzonym 4 lutego światowym dniem walki z rakiem, podczas posiedzenia komisji specjalnej ds. walki z rakiem PE (BECA) miała wymiana poglądów ze Stellą Kyriakides, europejską komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Tematem spotkania był ogłoszony wczoraj przez KE Europejski Plan Walki z Rakiem, który zakłada m.in. przeznaczenie 4 mld euro na finansowanie programów profilaktyki, badań naukowych i leczenia chorób onkologicznych na terytorium Wspólnoty. W dyskusji udział wzięła m.in. eurodeputowana PiS Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca BECA.

Eurodeputowana PiS zwróciła uwagę na dzisiejszą zapowiedź cypryjskiej komisarz, iż szczególny nacisk zostanie położony na leczenie dzieci dotkniętych nowotworami poprzez uruchomienie programu „Inicjatywa Pomocy Dzieciom z Rakiem” (Helping Children with Cancer Initiative) , której celem ma być zapewnienie najmłodszym pacjentom dostępu do szybkiego, optymalnego wykrywania, diagnozowania i leczenia choroby nowotworowej oraz kompleksowej następującej po nim opieki.

"Chciałam zapytać, w jaki sposób wspomniana wczoraj przez panią planowana inicjatywa „Nowotwory dziecięce i nowotwory u nastolatków i młodzieży dorosłej: leczyć więcej i leczyć lepiej”, opisana w punkcie ósmym Europejskiego Planu Zwalczania Raka, dopełni funkcjonowanie Europejskiej sieci referencyjnej PaedCan? Czy niektóre z przedstawionych projektów takich jak np.: Inteligentna Karta (Cancer Survivor Smart-Card) możliwe są do wprowadzenia wcześniej w ramach unowocześnionego Europejskiego Systemu Informacji o Raku (European Cancer Information System)?" – dopytywała Kopcińska.

Ponadto eurodeputowana PiS chciała wiedzieć, na ile plan programu, a w szczególności wspomniana inicjatywa dot. najmłodszych pacjentów onkologicznych, podejmie realny temat pediatrycznych badań klinicznych oraz sposobów radzenia sobie z wyzwaniem przeprowadzania i tak trudnych badań klinicznych u dzieci w warunkach utrzymującej się pandemii.

Komisarz Kyriakides odparła, że rozporządzenie dotyczące młodych pacjentów zostanie poddane rewizji. "Analizujemy dostęp do nowych leków dla młodych pacjentów, również w ramach tzw. EU Cancer Mission, a także Inteligentnej Karty" - wyjaśniała. Cypryjska polityk zapewniła, że europejski system będzie obejmował pomoc młodym pacjentom także w zakresie badań. "Musimy działać dalej, bo wiemy że rak wśród dzieci i młodzieży musi być zwalczany inaczej, następstwa są także inne i potrzebna jest zaawanasowana diagnostyka" - dodała.

Z twittera