Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane PiS nt. włączenia społecznego osób z autyzmem: Musimy wypracować efektywne systemy wsparcia, które będą kompleksowe i będą uwzględniać indywidualizm

10 czerwca 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu miała miejsce debata pt. "Autyzm a zatrudnienie sprzyjające włączeniu społecznemu". Głos w niej zabrały eurodeputowane PiS Elżbieta Rafalska oraz Izabela Kloc.

 

 

Elżbieta Rafalska mówiła, że zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do najczęstszych problemów rozwojowych, a dane z badań naukowych pokazują, że dotyczy to około 1% populacji. "Autyzm czterokrotnie częściej występuje zdiagnozowany u chłopców niż u dziewcząt, a w Europie żyje 5 mln osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu" - dodała. Jak stwierdziła, to pokazuje jak poważny to jest problem wymagający systemowych rozwiązań zarówno w krajowych politykach jak i strategiach unijnych dotyczących osób z niepełnosprawnością. Rafalska zauważyła, że osoby z autyzmem doświadczają poważnych trudności zarówno na rynku pracy, w edukacji, w kształceniu, dokształcaniu, w ochronie zdrowia. "Ponieważ deficyty w zakresie umiejętności społecznych są kluczowym obszarem trudności, osoby z autyzmem doświadczają głębokiej samotności i odrzucenia. Mają negatywne doświadczenia z otoczeniem społecznym, są wykluczani z rynku pracy" - zauważyła.

Rafalska podkreśliła, że wsparcie musi być kierowane zarówno do osób zmagających się z tą chorobą, jak do ich rodzin. Ponadto, dodała, trzeba brać pod uwagę głębokie zróżnicowanie w natężeniu autyzmu. "Kompleksowe wsparcie nie jest możliwe bez tego odróżnienia, zróżnicowania ich problemów i potrzeb. Ono musi być mocno zindywidualizowane" - zaznaczyła. W opinii Rafalskiej by skutecznie wspierać te osoby  potrzebna jest wymiana dobrych praktyk i doświadczeń. "Główne wyzwania, którym trzeba sprostać, to: wczesna diagnoza, świadczenia zdrowotne, rehabilitacyjne, poradnictwo specjalistyczne, pomoc oferowana w ramach edukacji, wsparcie z pomocy społecznej, zatrudnienie, wsparcie dorosłych osób z autyzmem. Musimy wypracować efektywne systemy wsparcia, które będą kompleksowe, które będą uwzględniać indywidualizm" – stwierdziła.

 

 

"Chylę czoła przed odważnymi rodzicami, którzy nie szczędząc trudu i wysiłku wychowują dzieci autystyczne" – mówiła Izabela Kloc. Jak zauważyła, coraz więcej państw członkowskich dostrzega potrzebę kompleksowej pomocy tym osobom. W tym kontekście eurodeputowana PiS wskazała na działania polskiego Parlamentu, który w kwietniu br. Przyjął uchwałę ws. wsparcia i wyrównania szans osób w spektrum autyzmu stwierdzając, że każdej osobie w spektrum autyzmu należy umożliwić godne i możliwie samodzielne funkcjonowanie w dorosłości, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji włączającej, równych szans na rynku pracy oraz nowoczesnego systemu opieki i wsparcia.

"Unia Europejska musi udowodnić, że jest zdolna do pomocy milionom osób, których dotyczy problem autyzmu" – podkreśliła Izabela Kloc. Zaznaczyła, że potrzebne są instrumenty długofalowego wsparcia finansowego dla organizacji dbających o przyjazne środowisko dla rodzin wychowujących dzieci autystyczne. Jak dodała, to wsparcie jest potrzebne na każdym etapie życia osoby ze spektrum autyzmu.

Ponadto, w opinii eurodeputowanej należy zwiększyć inwestycje w badania nad autyzmem oraz związane z tym szkolenia i usługi. "Pomoże to lepiej zrozumieć podłoże autyzmu oraz określić najbardziej skuteczne formy interwencji i wsparcia" – argumentowała. Dodatkowo, mówiła eurodeputowana PiS, ogromną ulgą dla rodzin, zwłaszcza tych mieszkających na obszarach wiejskich, będzie uproszczenie dostępu do terapii behawioralnych.

"Ogromnie cieszy mnie fakt, że idea pomocy osobom ze spektrum autyzmu łączy ludzi ponad wszelkimi podziałami politycznymi. Tak było w polskim Sejmie i mam nadzieję, że tak będzie również w Parlamencie Europejskim" - apelowała.

Z twittera