Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Bogdan Rzońca w dyskusji z komisarzem Bretonem

20 lipca 2023 r.
Udostępnij

Podczas posiedzenia Komisji Budżetowej PE (BUDG) miała miejsce wymiana poglądów z komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS, Bogdan Rzońca.

 

Polski polityk mówił, że grupa EKR z zadowoleniem przyjmuje działania i instrumenty, które są na rynku, wspomagające Ukrainę. Jak zauważył, są one potrzebne do wspierania i rozwijania unijnych zdolności obronnych.

 

Bogdan Rzońca pytał komisarza o jego wrażenia z pobytu w Polsce i ocenę zdolności polskiego przemysłu obronnego w kontekście zwiększenia przez Polskę wydatków na obronność. Przypomniał przy tym, że w ciągu 8 lat wydatki na obronność w Polsce wzrosły o 160 procent, z 40 mld do 100 mld złotych.

 

Europoseł PiS poprosił również o informacje na temat ewentualnych gwarancji, które mogłyby być udzielone małym i średnim przedsiębiorstwom, by mogły skorzystać z tych środków. Bogdan Rzońca dodał, że dzięki temu kooperacja między małymi producentami amunicji nie byłaby tylko nakierowana na wzmocnienie przemysłu francusko-niemieckiego.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego stwierdził, że podczas wizyty w Polsce, w której towarzyszył mu polski Minister Obrony Narodowej, miał okazję przekonać się, jak wyglądają rzeczywiste zdolności tego kraju w dziedzinie obronności. Thierry Breton zwrócił uwagę na bardzo duży wzrost wydatków na obronność w Polsce. Jak przypomniał, jest to aż 4 procent PKB. „Armia, która docelowo liczyć będzie 340 tysięcy żołnierzy, to jedna z największych armii w Europie” - mówił.

Odpowiadając na pytanie dotyczące zdolności produkcyjnych w polskich zakładach, komisarz podzielił pogląd, że jest jeszcze możliwość zwiększenia tych zdolności. „Poprzez inwestycje można stworzyć pewien ekosystem małych i średnich przedsiębiorstw” - podsumował.

Z twittera