Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Szydło apeluje o solidarność w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa Unii Europejskiej

18 października 2023 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata dotycząca przygotowań do najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w dniach 26–27 października 2023 r. w Brukseli. Głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Beata Szydło.

 

Beata Szydło stwierdziła, że polityka migracyjna Unii Europejskiej legła w gruzach.  Zdaniem eurodeputowanej PiS, pakt migracyjny, który jest teraz pozatraktatowo przepychany na siłę, łamiąc zasady jedności i solidarności państw członkowskich, nie zapobiegnie napływowi nielegalnych migrantów, a ich relokacja w państwach członkowskich ten kryzys będzie tylko pogłębiać. "Obecne propozycje Komisji Europejskiej,  które chce również zaakceptować większość parlamentarna, są złymi rozwiązaniami" – uważa polska polityk. W opinii Szydło narażają one Europę i Europejczyków na pogłębianie się braku bezpieczeństwa. "Trzeba bronić zewnętrznych granic Unii Europejskiej, trzeba poszerzać pomoc humanitarną, pomagać tym, którzy tej pomocy rzeczywiście potrzebują, ale nie można tak bezmyślnie wpuszczać do Europy tysięcy terrorystów" – podkreśliła była szefowa polskiego rządu. Argumentowała, że polityka otwartych drzwi prowadzi do aktów przemocy na ulicach europejskich i jako przykład podała niedawne zabójstwo dwóch obywateli Szwecji, którego dokonał w Brukseli nielegalnie przebywający w Belgii Tunezyjczyk. "Co jeszcze musi się wydarzyć, żeby wreszcie przyszło otrzeźwienie, i w Komisji Europejskiej i w tej Izbie? Igracie z bezpieczeństwem Europy i Europejczyków. Trzeba wreszcie refleksji nad tym i przede wszystkim solidarności w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa Unii Europejskiej" – apelowała eurodeputowana.

 

Na spotkaniu w Brukseli szefowie państw i rządów skupią się na najnowszych wydarzeniach w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie i ciągłym wsparciu UE dla tego kraju, rewizji długoterminowego budżetu UE na lata 2024-2027 oraz sytuacji gospodarczej w UE. Omówią również kwestie związane z migracją, koncentrując się na negocjacjach między Radą a Parlamentem w sprawie reformy systemu azylowego i migracyjnego.

Z twittera