Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Kempa o unijnych rajach podatkowych: Dość podwójnych standardów, dość milczenia!

20 stycznia 2021 r.
Udostępnij


W trakcie dzisiejszego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, odbyła się debata na temat zmian w unijnym wykazie rajów podatkowych. W dyskusji udział wzięła eurodeputowana EKR Beata Kempa.
„Kraje UE co roku tracą 170 mld euro na rajach podatkowych oraz transgranicznym przenoszeniu zysków” – powiedziała Beata Kempa. Jak mówiła eurodeputowana, trafia do nich średnio 13% rocznego budżetu poszczególnych krajów UE. Polska polityk przedstawiła szacunki Polskiego Instytutu Ekonomicznego, według których sama likwidacja sztucznego transferowania zysków przez międzynarodowe korporacje pomiędzy różnymi jurysdykcjami w ciągu 7 lat, może doprowadzić do odzyskania 420 mld euro. „To więcej niż kwota przeznaczana przez Unię na politykę spójności w najbliższych 7 latach” – zauważyła.

Europosłanka stwierdziła, że Unia potrzebuje solidarności i środków finansowych, by ratować gospodarki, co jest szczególnie ważne dziś, w okresie walki z COVID-19. „Dlatego musimy wymagać stanowczych, wspólnych działań całej Unii. Dość podwójnych standardów, dość milczenia!” - apelowała. Beata Kempa przekazała, że na terenie UE jest sześciu beneficjentów tych szemranych transakcji, żerujących na krzywdzie i zaciskaniu pasa przez innych, a największe zyski osiąga niewątpliwie Holandia

Z twittera