Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Kempa otwiera wystawę "Ochrona bioróżnorodności i gospodarka leśna na przykładzie polskich lasów"

31 sierpnia 2022 r.
Udostępnij

Dziś w Parlamencie Europejskim odbyło się otwarcie wystawy pn. "Ochrona bioróżnorodności i gospodarka leśna na przykładzie polskich lasów" poprowadzone przez eurodeputowaną EKR Beatę Kempę. W inauguracji udział wzięli sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka oraz przedstawiciele Lasów Państwowych na czele z dyrektorem generalnym Józefem Kubicą.

 

Beata Kempa mówiła, że tradycje ochrony przyrody w Polsce zaczęły się już w XVI wieku, a dziś ochrona bioróżnorodności jest zorganizowana i zinstytucjonalizowana. "Na jej czele stoją Lasy Państwowe, które nie tylko chronią, lecz również rozwijają bazę leśną i środowiskową w Polsce, zarządzając terenem obejmującym prawie 1/3 obszaru Polski, ochraniając jej bezcenne zasoby flory i fauny" – powiedziała eurodeputowana i dodała, że dlatego właśnie cele polityki unijnej powinny wykorzystywać doświadczenie takich państw jak Polska, a nie promować rozwiązania idące w kontrze do funkcji gospodarczej lasów.

 

"Wystawa organizowana jest w czasie, kiedy kształtowana jest nowa europejska polityka bioróżnorodności - niekoniecznie korzystna dla lasów w Polsce i Europie" – stwierdziła polska polityk i przekazała wyniki badań, według których utrzymywanie starych lasów powoduje zmniejszenie pochłaniania CO2 przez lasy, natomiast upowszechnianie ochrony ścisłej powoduje ograniczenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz gospodarki leśnej, która jest potrzebna do zachowania zdrowych i trwałych lasów. "Warto podkreślić, że w ramach gospodarki leśnej corocznie w lasach wprowadza się nowe drzewa na obszarze ok 65 tysięcy hektarów. To prawie 20 razy więcej niż wynosi powierzchnia Brukseli" - poinformowała.

 

„Dzisiejsza wystawa zaprezentowana przez polskich leśników ma też przygotować wszystkich do wielkiej debaty na temat nowej polityki klimatycznej. Dlatego warto skorzystać z doświadczeń, niemal 100-elntich, jeśli chodzi o organizację lasów państwowych, z doświadczeń wielkiej pracy  naszych polskich leśników i pokazać nasze dziedzictwo narodowe” – podsumowała Beata Kempa.

 

Edward Siarka wyraził zadowolenie z prezentacji w Parlamencie Europejskim stuletniego dorobku polskiego leśnictwa. Wiceminister przekazał, że Polska, jako jedno z nielicznych państw w Europie poszczycić się może tym, że prawie 80% polskich lasów stanowi własność publiczną zarządzaną przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a uroda polskich lasów jest doceniana w Europie i na świecie.  "Wystawa dokładnie pokazuje, jak polscy leśnicy dbają o lasy wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie. Działalność leśników przyczyniła się do zwiększenia lesistości kraju, która obecnie wynosi blisko 30%,  tym samym przyczyniła się do zwiększenia lesistości Unii Europejskiej" – powiedział.

 

Sekretarz stanu mówił, że niezaprzeczalny jest istotny wkład polskiego leśnictwa w ochronę przyrody. "W Polsce większość obszarów chronionych w ramach europejskiej sieci Natura2000 znajduje się na terenach leśnych, a działania podejmowane na rzecz ochrony klimatu poprawiają jakość życia mieszkańców" – powiedział Siarka i zachęcił do zwiedzenia Wystawy, która prezentuje bogaty dorobek Lasów Państwowych.

Galeria zdjęć

Z twittera