Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” w Parlamencie Europejskim z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego uczonego

26 września 2023 r.
Udostępnij

Dziś w europarlamencie w Brukseli miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” podczas której zaprezentowano kopię dzieła Jana Matejki z 1873 roku, będącego hołdem złożonym wielkiemu polskiemu astronomowi. W wydarzeniu zainicjowanym przez europosła PiS Witolda Waszczykowskiego oraz eurodeputowaną PiS Elżbietę Kruk udział wzięli wiceminister edukacji Wojciech Murdzek, prof. Sławomir Górzyński z Muzeum Historycznego w Skierniewicach im. Jana Olszewskiego, dr Włodzimierz Lewandowski, naczelny fizyk Międzynarodowego Biura Miar i Wag oraz Ireneusz Roleski, autor obrazu. Dzieło będzie można oglądać w Parlamencie do końca tego tygodnia.

 

Kopia dzieła Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, którą od dziś można oglądać w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, wykonana została przez Ireneusza Rolewskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i jest wiernym odwzorowaniem pracy najwybitniejszego polskiego malarza historycznego z 1873 roku. Dzieło Matejki zatytułowane „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to hołd złożony wielkiemu polskiemu astronomowi i wyraz uznania dla unii polsko-litewskiej (1385-1795), w granicach której Kopernik miał szansę bezpiecznie żyć i rozwijać swoje talenty, ponieważ była miejscem wolności religii i myśli, rozkwitu demokracji, kultury i nauki.

Wybór dzieła związany jest z bezpośrednio z przypadającą na 2023 rok 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Od nazwiska polskiego astronoma pochodzi nazwa europejskiego programu obserwacji ziemi Copernicus, którego zadaniem jest monitorowanie powierzchni Ziemi, w tym stanu środowiska na lądzie, morzu i w powietrzu a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Do jego osoby odwołuje się także nazwa nowej instytucji naukowej w Polsce – Akademii Kopernikańskiej. Powołana w 2022 roku przez władze publiczne, ma na celu umocnienie pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Akademia będzie m.in. finansować badania naukowe, przyznając Stypendia Kopernikańskie i Granty Mikołaja Kopernika.

Prezentacja kopii obrazu Matejki w Parlamencie Europejskim przypomina o polskim wkładzie w europejskie idee budowy wspólnego domu. Wystawa, adresowana do społeczności międzynarodowej, pracowników instytucji europejskich, a także do gości i turystów, ma promować polskie dziedzictwo narodowe oraz dorobek nauki polskiej.

Kopia obrazu Jana Matejki powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi finansowemu Miasta Skierniewice oraz Fundacji Orlen. Staraniami polskiego Rządu ma ona zostać przekazana w darze Parlamentowi Europejskiemu.

W organizację wydarzenia oraz przekazania dzieła do Parlamentu Europejskiego zaangażowani s± posłowie do Parlamentu Europejskiego, Witold Waszczykowski oraz Elżbieta Kruk, Ministerstwo Edukacji i Nauki, prezydent Miasta Skierniewice, Fundacja Orlen, Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego, Centrum Badań Kosmicznych, Polska Akademia Nauk, Instytut Polski w Brukseli, Akademia Kopernikańska.

Galeria zdjęć

Z twittera