Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zdzisław Krasnodębski w dyskusji z komisarz Gabriel

24 stycznia 2023 r.
Udostępnij

Dziś podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) miał miejsce zorganizowany dialog z Mariyą Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS, Zdzisław Krasnodębski. 

 

Prof. Krasnodębski nawiązał do kwestii tzw. „blind evaluation” w konkursach dwustopniowych pytając, jakie są oczekiwane rezultaty i czy zostanie wprowadzona ocena tych działań. „Czy zostanie ona uwzględniona w ocenie śródokresowej Horyzontu Europa?” - pytał. Europoseł chciał tez wiedzieć jak jest w środowisku naukowym oceniane jest dążenie do zachowania anonimowości potencjalnych beneficjentów, i czy  rzeczywiście może być ono osiągnięte.

 

Polski polityk zauważył także, że polityka unijna w stosunku do szwajcarskiego i brytyjskiego środowiska naukowego jest traktowana z niezrozumieniem. „Jest wręcz polityką sankcji w stosunku do uczonych zarówno szwajcarskich, jak i brytyjskich” - stwierdził eurodeputowany podkreślając, że kraje te w obszarze badań i rozwoju powinny mieć status krajów stowarzyszonych. „Z punktu widzenia interesów badań naukowych, całej Wspólnoty Europejskiej, naukowców, jest to ciągle niezrozumiałe, że są w tym trudności” - uważa profesor Krasnodębski. Europoseł pytał o możliwość radykalnej zmiany w tym obszarze i uwzględnienie dobra wspólnoty naukowej i naukowców, także tych, którzy pracują w Unii Europejskiej. 

Z twittera