Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zdzisław Krasnodębski: „Dzisiaj potrzebna jest realistyczna polityka obronna w Europie, która wzmocni państwa członkowskie”

13 marca 2024 r.
Udostępnij

Podczas trzeciego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata z cyklu „Oto Europa” z udziałem premiera Finlandii Petteriego Orpo. W dyskusji głos zabrał eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski.

 

Profesor Zdzisław Krasnodębski poinformował, że podczas ubiegłotygodniowych dni studyjnych grupy EKR w Helsinkach, gdzie odbywały się rozmowy z politykami i ekspertami, mógł się przekonać, jak realistycznie Finowie, na czele z obecnym rządem, podchodzą do kwestii ochrony granic, migracji oraz spraw obrony i zagrożenia ze strony Rosji.

Eurodeputowany przypomniał, że Finlandia słusznie utrzymała obowiązek służby wojskowej, wtedy gdy zrezygnowano już z niej w większości krajów europejskich, co okazało się błędem. „Dzisiaj potrzebna jest realistyczna polityka obronna w Europie. To znaczy taka, która wzmacnia, a nie osłabia NATO. Polityka, która wzmacnia, a nie osłabia państwa członkowskie i patriotyzm ich obywateli mrzonkami o armii europejskiej i budowie państwa europejskiego” - podkreślił polski polityk. Dodał również, że z przyjemnością wysłuchał pełnego realizmu wystąpienia premiera Finlandii i wyraził nadzieję, że w tym kierunku będzie zmierzać Parlament Europejski w przyszłej kadencji.

Z twittera