Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zbigniew Kuźmiuk o nowej unijnej strategii leśnej

1 września 2021 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) odbyła się dyskusja z udziałem komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego na temat komunikatu w sprawie nowej unijnej strategii leśnej do 2030 r. Głos w debacie zabrał europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

 

Zbigniew Kuźmiuk podziękował komisarzowi Wojciechowskiemu za zaprezentowanie nowej strategii leśnej. Jak wskazał, należy docenić nacisk na wzmocnienie zrównoważonej gospodarki leśnej i wzmacnianie bioróżnorodności, dalsze promowanie ochrony przyrody w zrównoważonej gospodarce leśnej oraz balansowanie aspektów związanych z ochroną bioróżnorodności i gospodarki leśnej.

 

Według europosła wyzwaniem strategii pozostają pieniądze. "Konieczne jest dostateczne finansowanie strategii rolnej na poziomie europejskim, a przy tym ustanowienie jasnych kryteriów dostępu do środków unijnych bez względu na formę własności lasów" - mówił. Polski polityk wskazał, że istnieją też poważne wątpliwości dotyczące strategii, przede wszystkim jeśli chodzi o poszanowanie zasady pomocniczości, a więc zbyt głębokiej ingerencji w kompetencje państw członkowskich jeśli chodzi o gospodarkę leśną.

 

"Bardzo poważnym problemem jest niepokój dotyczący określeń definicyjnych, na przykład definicji lasów pierwotnych i starodrzewów. Jest ważne, aby w realizacji strategii stosować się do wcześniej ustalonych definicji i terminów" - powiedział Zbigniew Kuźmiuk i wyraził nadzieję, że te wątpliwości będą przez Komisję Europejską dostrzeżone i rozwiane.

Z twittera