Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zbigniew Kuźmiuk nt. reformy zasobów własnych UE

24 marca 2021 r.
UdostępnijDziś podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat reformy zasobów własnych UE. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Zbigniew Kuźmiuk mówił, że dotychczasowy system zasobów własnych, oparty na składce uzależnionej od dochodu narodowego brutto każdego kraju członkowskiego, jest systemem prostym, przejrzystym, sprawiedliwym, bo zamożniejsze kraje płacą więcej, niż państwa mniej zamożne.

„Jesteśmy gotowi do dyskusji nad nowymi propozycjami w zakresie dochodów własnych, jednak w pierwszej kolejności powinny to być wpływy z podatków dotyczących instytucji finansowych, czy transnarodowych korporacji, które korzystając z jednolitego rynku zarabiają ogromne pieniądze, natomiast podatków nie płacą lub płacą je w niewielkim stopniu” - podkreślił europoseł PiS.

Niestety, mówił Kuźmiuk, KE proponuje w pierwszej kolejności podatek od nieprzetworzonego plastiku, czy przejęcie od państw narodowych wpływów z systemu ETS z jednoczesną likwidacją darmowych pozwoleń do emisji, co w oczywisty sposób uderzy w mniej zamożne kraje.

Jak tłumaczył, przykładowo Polska płaci obecnie składkę z tytułu DNB i stanowi to około 3,5% wszystkich wpłat , a przypadku podatku od nieprzetworzonego plastiku będzie to przynajmniej 6% przewidywanych wpływów, natomiast w przypadku wpływów z ETS będzie to aż 11%, a przecież jesteśmy krajem w którym dochód per capita wynosi zaledwie 77% średniej UE.
„Takie propozycje KE są więc dla nas nie do przyjęcia” - zaznaczył eurodeputowany.

 

Z twittera