Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zbigniew Kuźmiuk nt. projektu budżetu Komisji na 2024 rok

8 czerwca 2023 r.
Udostępnij

Wczoraj w Brukseli, podczas posiedzenia Komisji Budżetu (BUDG) PE odbyła się prezentacja projektu budżetu Komisji na 2024 rok z udziałem komisarza ds. budżetu i administracji Johannesa Hahna. W dyskusji głos zabrał eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk. 

 

 

Zbigniew Kuźmiuk, odnosząc się do przedstawionej prezentacji, podkreślił wagę problemu odsetkowego, który będzie kładł się cieniem na realizacji budżetu. Zwrócił również uwagę, że fundusz związany z wojną na Ukrainie powinien obejmować nie tylko pomoc Ukrainie, lecz także tzw. krajom frontowym, które ponoszą gigantyczne obciążenia związane m.in. z uchodźcami wojennymi. Ta sprawa do tej pory nie była uregulowana, jest finansowana marginalnie i zdaniem Kuźmiuka potrzeba zmian, gdyż nie da się jej utrzymać w takiej skali w dłuższej perspektywie.

 

Eurodeputowany PiS odniósł się także do sprawy środków na Wspólną Politykę Rolną i kwestii bezpieczeństwa żywnościowego. „Już w połowie 2023 roku tegoroczna rezerwa kryzysowa w rolnictwie będzie w pełni wykorzystana. To jest związane z destabilizacją rynku surowców rolnych, również w krajach frontowych, a także z klęskami żywiołowymi, z którymi mieliśmy do czynienia” - mówił i przekonywał, że wszytko wskazuje na to, że warunki w przyszłym roku będą bardzo podobne, gdyż celem Rosji jest to, aby destabilizacja na rynku surowców rolnych postępowała. „Jest to element wojny hybrydowej i w związku z tym oprócz tradycyjnych środków w postaci dopłat bezpośrednich, czy drugiego filaru Wspólnej Polityki Rolnej będzie potrzebna nadzwyczajna pomoc dla rolników” - stwierdził polityk.

 

Kuźmiuk pytał komisarza o wyjaśnienie, dlaczego w prezentacji pojawił się taki duży margines w płatnościach w wysokości ponad 30 miliardów.  Zwrócił także uwagę na wyraźne zmniejszenie środków na płatności w dziale 2a. „Zapotrzebowanie na te płatności zgłosiły kraje członkowskie na prawie 50 miliardów, a tutaj mamy zaledwie 24 miliardy”. Jak stwierdził, jest to rozbieżność nie do utrzymania.