Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zbigniew Kuźmiuk: Musimy podjąć jak najpilniejsze działania w zakresie wdrożenia WPR oraz Funduszu Odbudowy

1 września 2020 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Budżetowej PE (BUDG) miała miejsce wymiana poglądów z zespołem negocjacyjnym na temat Wieloletnich Ram Finansowych, zasobów własnych i stanu negocjacji w zakresie planu odbudowy. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrał Zbigniew Kuźmiuk.

Polski polityk zwrócił uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, wskazywał, mamy do czynienia ze znacznymi opóźnieniami w zakresie przyjęcia zarówno WRF, jak i Funduszu Odbudowy. Europoseł PiS zauważył, że poszczególne instytucje, tzn. Komisja, Parlament Europejski i Rada próbują wzajemnie przerzucać na siebie odpowiedzialność. "A moim zdaniem rzeczywistość za oknem pokazuje potrzebę podjęcia jak najpilniejszych działań" – mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Europoseł PiS przypomniał niedawno opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny dane za II kwartał 2020 roku, z których wynika, że w niektórych krajach spadek PKB przekroczył 20%. Eurostat wskazuje w nich również, że na koniec roku średni spadek PKB w krajach Unii Europejskiej będzie 10%-towy.

Zdaniem europosła oznacza to bardzo poważne problemy gospodarcze i jeszcze poważniejsze problemy społeczne w wielu krajach. "Przypomnę, że spadki te odnotowujemy mimo tego, że kraje członkowskie wydały na pomoc publiczną ponad 2 biliony euro, czyli kwotę znacznie większą niż budżet na 7 lat UE i Fundusz Odbudowy"– zauważył Kuźmiuk. Eurodeputowany zaznaczył, że trzeba przede wszystkim zmierzyć się z tym problemem, a przepychanki między instytucjami nie mają sensu.

Druga kwestia, o której mówił Kuźmiuk, to przesunięcia w ramach Funduszu Odbudowy, a mianowicie zmniejszenie części dotacyjnej. "To oznacza mniejsze pieniądze przeznaczone zarówno politykę spójności, a także Wspólną Politykę Rolną, która przecież zapewniła nam w czasie pandemii bezpieczeństwo żywnościowe" – mówił Kuźmiuk. Polski polityk apelował o większe wsparcie dla polityki rolnej, argumentując, że to właśnie rolnicy europejscy zapewnili bezpieczeństwo żywnościowe w czasie pandemii.

Z twittera