Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zbigniew Kuźmiuk: Głębokie zróżnicowanie pomocy publicznej dla poszczególnych krajów członkowskich rujnuje zasady równej konkurencji

13 czerwca 2023 r.
Udostępnij

W Strasburgu podczas sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata nad sprawozdaniem rocznym za 2022 r. dotyczącym polityki konkurencji, które stanowi reakcję na ostatnie zmiany w przepisach polityki konkurencji w okresie po pandemii COVID-19, zwłaszcza w obliczu wojny w Ukrainie i wprowadzenia amerykańskiej ustawy o obniżeniu inflacji. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę na zawartą w sprawozdaniu kwestię dotyczącą szerokiego strumienia pomocy publicznej i głębokiego zróżnicowania tej pomocy, jeżeli chodzi o poszczególne kraje członkowskie. "Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dodatkowa pomoc publiczna była konieczna ze względu na skutki COVID-19 oraz ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i jej skutki dla gospodarek krajów unijnych, ale to zróżnicowanie jest naprawdę głębokie" – zauważył europoseł.

 

Polski polityk przedstawił dane z ubiegłego roku, za okres siedmiu miesięcy - od lutego do października. Jak mówił, ponad sto projektów zostało zaakceptowanych przez KE na astronomiczną sumę 435 miliardów euro, z czego 90 proc. przypadało na dwa kraje - Niemcy i Francję, które ogłosiły, że uruchomią kolejne transze pomocy publicznej rzędu odpowiednio 200 i 100 miliardów euro. "A więc ta przeważająca pomoc publiczna w tych dwóch krajach będzie niestety kontynuowana. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to są dwie największe gospodarki, odpowiadają za 40 proc. PKB, ale to rujnuje zasady równej konkurencji i prosiłbym, żeby Komisja się do tego się odniosła" – apelował Zbigniew Kuźmiuk.   

Z twittera