Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Współprzewodniczący grupy EKR Ryszard Legutko i Nicola Procaccini po spotkaniu z Giorgią Meloni: „Musimy przełamać ideologiczny monopol lewicy w Unii Europejskiej”

9 marca 2023 r.
Udostępnij

Współprzewodniczący grupy EKR prof. Ryszard Legutko i Nicola Procaccini zostali dziś przyjęci w Palazzo Chigi przez przewodniczącą Europejskiej Partii Konserwatywnej Giorgię Meloni. Głównym tematem dyskusji były plany poszerzenia współpracy w ramach grupy EKR, której trzon stanowią polska delegacja Prawa i Sprawiedliwości oraz włoska delegacja Braci Włochów Meloni.

 

„Premier Meloni odniosła spektakularne zwycięstwo we włoskich wyborach, a jej rząd cieszy się bardzo dużym poparciem społecznym. Jest ona naszym najważniejszym sojusznikiem. Współpraca Warszawy i Rzymu powinna być fundamentem dalszego rozszerzania naszego sojuszu w Europie i obrony wspólnych, bliskich nam wartości, takich jak wiara, rodzina i tożsamość kulturowa. Wspólnym działaniem możemy spróbować przełamać ideologiczny monopol lewicy, jaki panuje dziś w Unii Europejskiej i być słyszalnym głosem sprzeciwu” – podkreślił profesor Ryszard Legutko.

 

Nicola Procaccini dodał: „My, centroprawicowi konserwatyści, chcemy bronić traktatów założycielskich Unii Europejskiej. Ważne jest, aby zrozumieć, co naprawdę oznacza proeuropejskość. Lewicy udało się zmienić znaczenie tego słowa, które jest teraz sprzeczne z pierwotnym znaczeniem i duchem traktatów UE” - mówił.

„Proeuropejskość de facto oznacza, że ​​sama istota interesów naszych narodów nie może być podporządkowana jakiemuś europejskiemu superpaństwu. Demokratyczna podstawa UE opiera się na narodowych demokracjach państw członkowskich w całej ich różnorodności i nie może być osłabiana przez UE, a wręcz przeciwnie, powinna być przez Unię wzmacniana”- dodał Procaccini.

 

„Konieczna jest kontynuacja naszej współpracy na różnych szczeblach oraz wypracowanie konkretnego planu dalszych działań w najbliższych miesiącach” – mówił profesor Legutko, szef delegacji PiS w Brukseli.

 

Podczas spotkania omówiono także kwestię pomocy dla Ukrainy. Zdaniem prof. Legutki „stawką wojny na Ukrainie jest przyszłość całej Europy i świata zachodniego”.

Z twittera