Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Witold Waszczykowski: Unia nie może czekać do końca wojny z postępami w procesie akcesyjnym Ukrainy do UE

24 stycznia 2023 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych PE (AFET) miała miejsce wymiana poglądów z Oleksandrem Kornienko, pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy. W dyskusji udział wziął eurodeputowany PiS, przewodniczący Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina Witold Waszczykowski.

 

Witold Waszczykowski mówił, że dziś mija dokładnie jedenaście miesięcy od rozpoczęcia przez Rosję agresji przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Przypomniał, że od 24 lutego Ukraina nie tylko odważnie walczy o swoją suwerenność i integralność terytorialną, ale także o dobrowolnie wybraną przez siebie drogę europejską, w międzyczasie pozostając krajem kandydującym do UE. "Przez te 11 miesięcy Parlament Europejski konsekwentnie wyrażał swoje niesłabnące poparcie dla Ukrainy i jej instytucji, w szczególności ukraińskiego parlamentu" - powiedział.

 

„Wkraczając w 2023 rok, nie możemy się doczekać przeniesienia współpracy z Radą Najwyższą na kolejny poziom i rozumiem, że aktywnie rozważane są dalsze kroki w tym kierunku” – powiedział były szef MSZ.

 

Dziś rano Witold Waszczykowski spotkał się też z Petrem Poroszenko, piątym prezydentem Ukrainy i liderem Europejskiej Partii Solidarności Ukrainy. Poroszenko przekazał, że w chwili obecnej przed Ukrainą stoją trzy strategiczne zadania: zwycięstwo – pokonanie Rosji i wyzwolenie terytorium Ukrainy; wzmocnienie odporności demokratycznej Ukrainy oraz przystąpienie Ukrainy do UE i NATO. "Dostawy broni to najkrótsza droga do pokoju. Ukraina potrzebuje rakiet dalekiego zasięgu, w tym ATACMS. Na Ukrainę powinny trafić F16 i nowoczesne czołgi bojowe Leopard 2" - mówił.

 

Witold Waszczykowski podkreślił, że Unia nie może czekać do końca wojny z postępami w procesie akcesyjnym Ukrainy do UE. "Wzywamy do przyspieszenia procesu. Opowiadamy się za otwarciem agencji UE i jednolitego rynku na Ukrainę, aby proces ten przebiegał krok po kroku. Inicjatywa Trójmorza powinna odegrać tu pewną rolę w zakresie rozwoju infrastruktury i współpracy regionalnej” – przekonywał eurodeputowany.

 

Z twittera