Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Witold Waszczykowski pyta KE o niemieckie wsparcie dla partnerów Nord Stream

14 lipca 2022 r.
Udostępnij

Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej zapytanie poselskie dotyczącego zapowiedzianej przez niemiecki rząd pomocy publicznej dla niemieckiej firmy Uniper, partnera biznesowego rosyjskiego konsorcjum Nord Stream.

 

Uniper popadł w tarapaty finansowe po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, m.in. w wyniku zmniejszenia dostaw rosyjskiego gazu o około 60%.

 

„Uniper podpisał pakt z diabłem pomimo oczywistej strategii Rosji, polegającej na szantażu energetycznym i pomimo tego, że zakupy rosyjskiej energii są równoznaczne z finansowaniem rosyjskich wojen i rewizjonistycznej agendy Kremla” - czytamy w tekście interpelacji europosła PiS.

 

W dalszej jej części, były minister spraw zagranicznych dowodzi, że „Uniperowi nie należy się żadna pomoc publiczna, ponieważ byłby to niebezpieczny precedens. Dofinansowanie tej firmy z niemieckiego budżetu stanowiłoby swego rodzaju nagrodę za prowadzenie szemranych interesów, które podważają bezpieczeństwo energetyczne Europy.”

 

W związku z powyższym, Waszczykowski domaga się od Komisji Europejskiej odpowiedzi, czy rząd RFN informował ją o prowadzonych z Uniperem rozmowach oraz jakie jest stanowisko KE w tej sprawie. Poseł PiS do PE sugeruje także, że ewentualne wsparcie publiczne dla tej firmy stanowiłoby naruszenie zasad konkurencyjności Unii Europejskiej.

Z twittera