Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Witold Waszczykowski o walce z dezinformacją i zewnętrznymi ingerencjami

8 grudnia 2022 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji (INGE 2) we współpracy z Komisją Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisją Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) miała miejsce wymiana poglądów z wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem. W dyskusji głos zabrał wiceprzewodniczący AFET, europoseł PiS Witold Waszczykowski.

 

Witold Waszczykowski stwierdził, że upadek wolności mediów oraz wzrost dezinformacji i ingerencji zagranicznych to trend światowy, z którego korzystają reżimy autokratyczne chcąc zakwestionować międzynarodowy porządek oparty na zasadach i stworzyć podziały. Eurodeputowany PiS zauważył także, że trwająca wojna i agresja Rosji przeciwko Ukrainie uwypukliły te trendy i dobitnie uświadomiły, że sytuacja nie jest taka, jak wcześniej. "Nie jest to 'business as usual'" - dodał.

 

Były szef polskiej dyplomacji nawiązał do tegorocznej konferencji ambasadorów UE, podczas której Borrell zwrócił uwagę na deficyty serwisu dyplomatycznego UE. Zdaniem Waszczykowskiego należy popracować nad jego wzmocnieniem, tak by wesprzeć unijne zdolności i efektywność w walce z dezinformacją i zagranicznymi ingerencjami. "Powinniśmy wzmocnić ESDZ oraz delegacje UE poprzez stałe instrumenty UE oraz odpowiednie zasoby w ramach polityki zagranicznej, ochrony praw człowieka oraz walki przeciwko dezinformacji" – uważa polski polityk. Europoseł wskazał też na konieczność zintensyfikowania wysiłków unijnych w kierunku bliższej współpracy z NATO i innymi partnerami międzynarodowymi, by móc reagować i wzmocnić odporność przeciwko atakom hybrydowym, informatycznym, dezinformacji oraz kampaniom propagandowym, niezależnie od tego, czy mają one miejsce w Unii Europejskiej, czy w krajach trzecich.

 

"W związku z tym, jeżeli chcemy poważnie podejść do walki z rosnącym zagrożeniem związanym z dezinformacją, która zagraża naszej demokracji, niezwykle ważna jest komunikacja oraz strategiczna informacja i narracja, które powinny być centralnym punktem w pracy instytucji unijnych i państw członkowskich" – podkreślił polityk. Jak mówił, w stosunkach zewnętrznych UE z kolei powinna wzmocnić współpracę z partnerami lokalnymi i działać w sposób zdecydowany, by wspierać materialnie te kraje, które są narażone na wysokie ryzyko dotyczące autokratycznego wpływu. "W tym kontekście UE powinna niekoniecznie skupić się jedynie na współpracy z partnerami demokratycznymi, ale również budować sojusze z krajami, które podzielają nasze wartości i interesy, ale nie są pełnymi demokracjami" – stwierdził Waszczykowski.  

Z twittera