Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

W Parlamencie Europejskim o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Lubelszczyzny

5 września 2023 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli miało miejsce otwarcie wystawy prezentującej dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Lubelszczyzny. Ekspozycję, która prezentowana będzie w europarlamencie przez najbliższy tydzień, otworzyli: inicjatorka wydarzenia, eurodeputowana PiS Beata Mazurek oraz członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

 

Beata Mazurek otwierając wydarzenie mówiła, że Lubelszczyzna znana jest ze swojej wielokulturowości. "Jest miejscem kulturowego spotkania Wschodu z Zachodem, gdzie przez wieki żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Tatarzy, Romowie i przedstawiciele innych narodów" – dodała.

Eurodeputowana PiS podkreśliła także, że województwo Lubelskie słynie także z naturalnego piękna krajobrazu, wspaniałych zabytków, malowniczych pejzaży, które dokumentują prezentowane na wystawie fotografie, ukazujące utrwalone w kadrach wyjątkowe miejsca, obiekty, wydarzenia oraz otaczającą je ciekawą przestrzeń.

"Mam nadzieję, że prezentowane prace przedstawiające niezwykłe walory Lubelszczyzny, stanowić będą inspirację i zachętę do odwiedzenia naszego pięknego regionu. Regionu tak bliskiego mojemu sercu" – zaznaczyła Mazurek mówiąc, że jest dumna, że tu, w Brukseli, w siedzibie Parlamentu Europejskiego, może przedstawić dzięki fotografiom piękno i bogactwo Ziemi Lubelskiej. "Mogę z dumą powiedzieć, że to moja mała ojczyzna" – dodała.

 

Zdzisław Szwed odczytał list Marszałka Województwa Lubelskiego, Jarosława Stawiarskiego: "Lubelskie, położone przy wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO, jest jednym z najstarszych  województw Polski. Jego historia, obejmująca już 550 lat, obfitowała w ważne wydarzenia. Jednym z najbardziej doniosłych było zawarcie 1 lipca 1569 roku w Lublinie Unii pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim.

Po latach świetności Rzeczpospolitej Obojga Narodów pozostały w regionie lubelskim wspaniałe zabytki i miejsca, które są dziś chętnie odwiedzane przez turystów. To między innymi: renesansowe miasto Zamość wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oryginalne Stare Miasto i Zamek w Lublinie, zespół katedralny na Górze Chełmskiej oraz unikalne kredowe podziemia w Chełmie, magnackie rezydencje w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Kozłówce, Puławach, Janowcu, a także uważany za najpiękniejsze letnisko regionu nadwiślański Kazimierz Dolny, ukochany przez malarzy, fotografików, filmowców.

Niezaprzeczalną zaletą Regionu Lubelskiego jest czyste środowisko oraz wyjątkowe bogactwo naturalne: możemy się poszczycić dwoma parkami narodowymi (Poleskim PN i Roztoczańskim PN), aż 17 parkami krajobrazowymi, dwoma transgranicznymi rezerwatami biosfery (Polesie Zachodnie i Roztocze), 123 strefami Natura 2000. Niezwykle atrakcyjne pod względem przyrodniczym tereny to doskonały argument przy wyborze Lubelskiego przez miłośników aktywnej turystyki w bliskim kontakcie  z naturą – na wyznaczonych szlakach rowerowych, pieszych czy podczas spływów kajakowych.

Odwiedzający Lubelskie doceniają też wspaniałą regionalną kuchnię. Warto podkreślić, że województwo lubelskie jest liderem pod względem potraw i produktów tradycyjnych (ponad 250!) wpisanych na Listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dużym magnesem, przyciągającym do tego regionu tysiące turystów, są ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale, jarmarki i inne wydarzenia odbywające się w historycznych plenerach miast i miasteczek, m.in.: Carnaval Sztukmistrzów i Europejski Festiwal Smaku w Lublinie, Jarmark Hetmański w Zamościu, Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Dni Konia Arabskiego PRIDE OF POLAND w Janowie Podlaskim.

Stale rozbudowywana i modernizowana infrastruktura drogowa i kolejowa, silne zaplecze naukowo-badawcze oraz podejmowane działania w zakresie promocji gospodarczej sprawiają, że stajemy się interesującym obszarem nie tylko dla turystów, ale także dla inwestorów i przedsiębiorców. Województwo lubelskie stawia na szeroką współpracę z europejskimi krajami i regionami, w tym również licznymi regionami ukraińskimi.

Ta wystawa prezentuje jedynie niewielki fragment bogatego i różnorodnego obrazu regionu lubelskiego. Mam nadzieję, że piękne fotografie staną się dla Państwa zachętą i inspiracją do bliższego poznania i odwiedzenia naszego województwa osobiście. Zapraszam serdecznie w Lubelskie!".

 

Galeria zdjęć

Z twittera