Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Ryszard Czarnecki w dyskusji nt. absolutorium dla wspólnych przedsięwzięć za 2021 rok

30 listopada 2022 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Kontroli Budżetowej (CONT) miała miejsce wymiana poglądów nt. udzielenia absolutorium za rok 2021 dla Wspólnych Przedsięwzięć. W dyskusji z przedstawicielami Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej (F4E), Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC), Inicjatywy w dziedzinie innowacji w ochronie zdrowia (IHI) oraz w obecności pełniącej rolę sprawozdawczyni członkini ETO Ildikó Gáll-Pelcz, udział wziął sprawozdawca z ramienia Parlamentu Europejskiego, europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

 

Ryszard Czarnecki zadał przedstawicielce ETO szereg pytań dotyczących przejrzystości i rzetelności omawianych wspólnych przedsięwzięć. Pytał również o konsekwencje faktu, iż Rosja jest partnerem projektu ITER (dotyczącego stworzenia największej na świecie instalacji służącej do przeprowadzania fuzji jądrowej), a także chciał wiedzieć, jakie są pozornie „nierozwiązywalne” problemy z personelem i czy nie wpływają one na bezpieczeństwo i jakość.

 

Były wiceprzewodniczący PE  zwracając się do reprezentanta F4E przypomniał kwestie strajku personelu z listopada 2021 r. na skutek pogorszenia się warunków pracy spowodowanego niedociągnięciami na wyższym szczeblu kierowniczym, problemem z przejrzystością i zaburzeniami w procesie podejmowania decyzji oraz brakiem dialogu społecznego. „Ponadto korzystanie z usług pracowników zewnętrznych na nieproporcjonalnie dużą skalę zintensyfikowało trudności i ryzyko, jeśli chodzi o środowisko pracy” - zauważył Ryszard Czarnecki. Europoseł pytał, jakie działania zostały podjęte w obliczu zaistniałej sytuacji. Sprawozdawca chciał wiedzieć również, jakie działania zapobiegawcze zostały wdrożone, by złagodzić potencjalne ryzyko związane z konfliktem geopolitycznym w Europie.

 

Były wiceszef PE zwrócił się również do przedstawicieli EuroHPC z prośbą o ustosunkowanie się do uwag Trybunału dotyczących wniosków w ramach programu „Horyzont 2020” i ryzyka dla legalności i prawidłowości wydatków operacyjnych. Jak mówił, wątpliwości Trybunału budził tez fakt, iż Wspólne Przedsięwzięcie nadal nie posiada wiarygodnych procedur dotyczących poświadczania i zatwierdzania wkładów niepieniężnych i jest jedynym Wspólnym Przedsięwzięciem, które nie posiada strategicznego planu realizacji w celu uzyskania wkładu innych członków. Ryszard Czarnecki pytał także o składki do systemu emerytalnego UE należne od Wspólnego Przedsięwzięcia jako pracodawcy zauważając, że EuroHPC nie odprowadziło jeszcze takich składek.

 

Zwracając się do IHI europoseł PiS chciał uzyskać informacje dotyczące błędów systemowych związanych z kosztami osobowymi czy braku wystarczającej dokumentacji odnoszącej się do deklarowanego wyposażenia i kosztów podróży. Czarnecki pytał też o kolizję głównych celów Wspólnego Przedsięwzięcia z zaproszeniem do składania wniosków o dofinansowanie z budżetu europejskiego.

 

Z twittera