Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Ryszard Czarnecki o sprawie Paula Rusesabaginy w Rwandzie

7 października 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu Parlament Europejski debatował nad sprawą Paula Rusesabaginy w Rwandzie. W dyskusji wypowiedział się - jako autor rezolucji - europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

 

Były wiceprzewodniczacy PE Ryszard Czarnecki mówił, że sprawa Paula Rusesabaginy to bardzo smutna historia bohatera, który w czasie ludobójstwa, czasie pogardy, w czasie gdy ludzie myśleli głównie o ratowaniu własnego życia, ratował życie innych ludzi. "Paul Rusesabagina uratował ponad 1000 osób, powstał film fabularny na ten temat, a teraz on sam znalazł się w więzieniu" – przekazał.

 

Czarnecki zwrócił uwagę na historię relacji między UE a Rwandą. "Byłem w Rwandzie, byłem w poruszającym Muzeum Ludobójstwa w Kigali i myślę, że nie tylko my – narody europejskie powinniśmy wyciągać z tego wnioski, ale także gospodarze powinni respektować prawa człowieka. Zwłaszcza, że wspieramy ten kraj w wymiarze gospodarczym i humanitarnym" – podkreślił Ryszard Czarnecki.

 

20 września 2021 r. Rusesabagina został uznany za winnego oskarżenia o terroryzm i skazany na 25 lat więzienia przez Sąd Najwyższy Rwandy. Na jego proces cień rzucają liczne naruszenia prawa do rzetelnego procesu, w tym okoliczności jego aresztowania i porwania do Kigali, pozorne zaginięcie i przetrzymywanie w odosobnieniu, podejrzenia stosowania tortur, odmowa swobodnego wyboru adwokata, przechwytywaniem komunikacji, w tym konfiskata poufnych dokumentów prawnych w więzieniu oraz inwigilacja - za pomocą programu szpiegowskiego - telefonu komórkowego jego córki Carine Kanimba (Rwanda od dawna jest podejrzana o używanie złośliwego oprogramowania w celu inwigilacji dysydentów - w kraju i za granicą). Publiczne wypowiedzi prezydenta Kagame dotyczące sprawy, w tym wypowiedź dla CNN na krótko przed rozpoczęciem procesu, że Rusesabagina „popełnił wielkie zło, popełnił zbrodnię”, mogły naruszyć prawo oskarżonego do sprawiedliwego procesu, naruszając zasadę domniemania niewinności do czasu udowodnienia winy i prawdopodobnie wpłynęły na wynik procesu.

Z twittera