Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Ryszard Czarnecki: Nie odwracajmy się plecami do obywateli Białorusi

24 listopada 2022 r.
Udostępnij

W Strasburgu podczas sesji plenarnej europarlamentu, w ramach debat nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa, miała miejsce dyskusja w związku z dalszym represjonowaniem opozycji demokratycznej i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Głos w niej zabrał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

 

Były wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki stwierdził, że choć Białoruś jest częścią Europy, a ludzie na Białorusi to Europejczycy, to mają bez wątpienia nieeuropejskie władze. „Ale bardzo bym chciał, abyśmy nie odwracali się plecami do Białorusi. Musimy wspierać tych, którzy myślą tak jak my, myślą w kategoriach wolności, w kategoriach praw człowieka, w kategoriach wolności mediów” - apelował.

Czarnecki ujął się także za mniejszościami narodowymi na Białorusi stwierdzając, że należy stawać w ich obronie. Jak wskazał, największą mniejszością są tam Polacy, którzy bardzo jednoznacznie opowiedzieli się za wolnością i dzisiaj z tego powodu są więzieni i represjonowani.

„Nasz głos musi być donośny i dobrze, że jest głosem z różnych części Parlamentu. Nie relatywizujmy tej polityki, która tam ma miejsce i nie udawajmy, że Łukaszenko nie jest pomocnikiem Putina, bo jest” - zaznaczył były wiceszef PE.

Z twittera