Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Prezydent Wołodymyr Załenski kandydatem Grupy EKR do Nagrody Sacharowa

26 września 2022 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego łączonego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Komisji Rozwoju (DEVE) i Podkomisji Praw Człowieka (DROI) miała miejsce prezentacja kandydatów do Nagrody Sacharowa 2022. Kandydata grupy EKR - Wołodymyra Zełenskiego jako przedstawiciela odważnego narodu ukraińskiego - przedstawił eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.

 

Saryusz-Wolski przypomniał, że agresja reżimu Putina rozpoczęła się już w 2014 roku, wraz z nielegalną aneksją Krymu przez Rosję i inwazją na wschodzie Ukrainy. Ale, jak dodał, to dopiero inwazja na Ukrainę w lutym 2022 r. zwróciła uwagę świata i mediów na agresywny rosyjski imperializm i odwagę Ukraińców. "Wywołała ona rozpacz i niedowierzanie z powodu brutalności Rosji, ale także nadzieję w związku z odwagą Ukraińców" – wskazał europoseł. Jak mówił, bohaterscy Ukraińcy, sprzeciwiający się brutalnej wojnie rosyjskiej, znajdują się w epicentrum obrony praw człowieka i suwerennej Ukrainy. "Ich ostateczne zwycięstwo będzie żywym świadectwem, że walka o wolność wygrywa z brutalną siłą" – zaznaczył.

 

Saryusz-Wolski podkreślił, że prezydent Zełenski jest symbolem tej odwagi, wytrwałości, oddania swojemu narodowi i wartościom europejskim. To wojownik o sprawiedliwość, wolność i niepodległość Ukrainy oraz inspiracja dla Europy i świata.

 

"Przyznanie prezydentowi Ukrainy Nagrody im. Sacharowa byłoby dodatkowym wyrazem uznania dla bohaterskich czynów, dokonywanych na co dzień przez obywateli Ukrainy. Gdyby nie on i jego bohaterscy żołnierze, kto wie, gdzie dziś byłyby rosyjskie czołgi, może też na terenie Unii Europejskiej" – stwierdził eurodeputowany PiS.

Z twittera