Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Patryk Jaki: Praworządność, demokracja i solidarność to dla was puste hasła

23 czerwca 2022 r.
Udostępnij

Dziś w europarlamencie w Brukseli, podczas trwającej minisesji plenarnej, miała miejsce debata dotycząca krajowych sprzeciwów wobec globalnego porozumienia podatkowego, które ma wprowadzić minimalną globalną stawkę podatku CIT od 2023 roku. Reformy opodatkowania międzynarodowych korporacji nie poparły Węgry. Głos w dyskusji zabrał europoseł EKR Patryk Jaki.

"Zorganizowaliście debatę o potępieniu jednego państwa, dlatego że zastosowało weto. Bardzo dużo mówicie o praworządności. Otóż praworządność to jest przestrzeganie prawa. Czy to państwo miało do tego prawo? Miało. Ale Wam się nie podoba, że z niego korzysta. Mówicie też dużo o demokracji. Ale przecież demokracja to szanowanie odmiennego głosu. A Państwo chcecie dziś go potępić" – stwierdził Jaki.

Jak zauważył, dla europejskich elit praworządność opiera się na nieprzestrzeganiu traktatów, co widać na przykładzie wielu spraw. "A demokracja to dyktatura. Możliwe jest tylko to, z czym wy się zgadzacie" – mówił europoseł.

Patryk Jaki odniósł się też do kwestii solidarności europejskiej, o której często w UE jest mowa. Stwierdził, że brakuje jej w zasadniczych kwestiach, np. w tych, które doprowadziły do gigantycznych problemów i inflacji. "Chodzi mianowicie Nord Stream 2. Apeluję, żeby rozebrać ten haniebny projekt. I wtedy będziemy mówić o prawdziwej solidarności" – podkreślił.

Z twittera