Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski przyjmuje 42 sprawozdania autorstwa europosłów PiS ws. wykonania budżetu UE

29 kwietnia 2021 r.
Udostępnij

Podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata oraz głosowanie dotyczące 52 sprawozdań w sprawie udzielenia absolutorium budżetowego instytucjom i agencjom unijnym za rok 2019. W dyskusji głos zabrali autorzy 42 raportów, europosłowie PiS Joachim Brudziński (11 sprawozdań)  oraz Ryszard Czarnecki (31). Wszystkie sprawozdania polskich eurodeputowanych zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów.

 

Joachim Brudziński, autor 11 sprawozdań, odnosząc się do absolutoriów dotyczących agencji, stwierdził, że rozwiązania w zakresie ich zarządzania często są zbyt złożone lub funkcjonują słabo. "Na przykład zarządy niektórych agencji są dość duże, co grozi nieefektywnością w podejmowaniu decyzji i znacznie wyższymi kosztami administracyjnymi" - wskazał. W opinii europosła w przypadku większości agencji należy poprawić rozliczalność i wyniki oraz usprawnić sprawozdawczość, aby skupić się nie tylko na działalności agencji, ale także na ich wkładzie w politykę.

Polityk omówił szczegółowo uwagi dotyczące Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) i Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) wskazując na zastrzeżenia w sprawie legalności i prawidłowości płatności leżących u podstaw rozliczeń wydanych przez Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO).

 

Ryszard Czarnecki, sprawozdawca imponującej liczby 31 raportów, podzielił się uwagami dotyczącymi agencji, wspólnych przedsięwzięć oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju.

Gdy chodzi o agencje, europoseł wspomniał o uwagach ETO odnoszących się do zamówień. "Trybunał poczynił 82 uwagi, w których omówiono obszary wymagające poprawy w 29 agencjach. Większość uwag dotyczy uchybień w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, podobnie jak w 2018 r. Niedociągnięcia te dotyczą głównie należytego zarządzania finansami" - wskazał.

Jak dodał, pod koniec 2019 r. większość agencji zgłosiła, że wdrożyła zmienione ramy kontroli wewnętrznej i przeprowadziła coroczną ocenę. "Jednak wzywamy do przyjęcia i wdrożenia ram kontroli wewnętrznej przez wszystkie agencje w celu dostosowania ich kontroli wewnętrznej do zgodnej z najlepszymi praktykami międzynarodowymi oraz do upewnienia się, że kontrola wewnętrzna skutecznie wspiera proces podejmowania decyzji" - apelował.

Ryszard Czarnecki mówił również o uwagach dotyczących Frontexu wspominając o działaniach Agencji na rzecz zapewnienia przejrzystości i zapobieganiu konfliktom interesów oraz zarządzaniu nimi i ochronie sygnalistów.

Omawiając wspólne przedsięwzięcia europoseł stwierdził, że choć ETO nie zauważył istotnych błędów w zakresie płatności i dochodów, to wiele obszarów wymaga jednak usprawnień. "Przykładowo mechanizmy kontroli wewnętrznej dotyczące płatności były wprawdzie ogólnie skuteczne i pozwoliły utrzymać poziom błędu poniżej progu istotności wynoszącego 2%, ale w przypadku kilku wspólnych przedsięwzięć odnotowano utrzymujące się niedociągnięcia w procedurach udzielania zamówień, płatnościach z tytułu udzielania dotacji oraz procedurach naboru pracowników" – tłumaczył Ryszard Czarnecki.

W kwestii Europejskiego Funduszu Rozwoju b. wiceprzewodniczący PE wyraził zaniepokojenie negatywną oceną ETO dotyczącą legalności i prawidłowości wydatków. Jednakże Ryszard Czarnecki pochwalił rezultaty, jakie osiągnięto na rzecz włączającej polityki publicznej w celu promowania wspólnego wzrostu i pomocy w zwalczaniu dysproporcji społecznych i geograficznych. Ponadto wspomniał o pozytywnych efektach w zakresie kontroli korupcji oraz mobilizacji dochodów krajowych jako części wkładu Unii na rzecz osiągnięcia partnerstwa na rzecz celów.

Z twittera