Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Anny Zalewskiej w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

9 listopada 2023 r.
Udostępnij

Dziś podczas trwającej w Brukseli mini-sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie głosowali nad sprawozdaniem autorstwa eurodeputowanej PiS Anny Zalewskiej dotyczącym rewizji dyrektywy ws. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Dokument został przyjęty zdecydowaną większością głosów (595 za, 2 przeciw i 3 wstrzymujące się).

 

Poprawa zbierania, przetwarzania i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów i wesprzeć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Może także przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw kluczowych surowców i ostatecznie zwiększyć strategiczną autonomię UE. W tym kontekście powstał projekt sprawozdania w sprawie przeglądu dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) sporządzony przez sprawozdawczynię EKR Annę Zalewską.

„Ilość odpadów elektronicznych wytwarzanych w UE rośnie z każdym rokiem. Obejmuje to szeroką gamę zużytego sprzętu, takiego jak telefony komórkowe, komputery, telewizory, lodówki, sprzęt AGD i lampy, ale także sprzęt medyczny i panele fotowoltaiczne” – zauważyła Anna Zalewska.

„Poprawa zbierania, przetwarzania i recyklingu e-odpadów może zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów i wesprzeć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Może również przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw kluczowych surowców i ostatecznie zwiększyć strategiczną autonomię UE” – dodała autorka raportu.

Priorytetem sprawozdania było zapewnienie, że planowana nowelizacja Dyrektywy w pełni i poprawnie wdraża orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości z dnia 25 stycznia 2022 r. W wyroku tym Trybunał skrytykował nieuzasadniony skutek wsteczny obowiązku ponoszenia przez producentów kosztów zbierania, przetwarzania, odzysku i przyjaznego dla środowiska unieszkodliwiania odpadów z modułów fotowoltaicznych wprowadzonych do obrotu w okresie od 13 sierpnia 2005 r. do 13 sierpnia 2012 r. Dlatego też ważne było podkreślenie konieczności zachowania pewności prawa i wprowadzenia przepisów pozwalających uniknięcia przypadków nieuzasadnionej retroaktywności w przyszłości.

 

Więcej informacji

Z twittera