Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski przyjął raport Anny Zalewskiej dotyczący nowoczesnego kształcenia i szkolenia zawodowego w odpowiedzi na potrzeby i wyzwania rynku pracy

11 lipca 2023 r.
Udostępnij

Dziś podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie głosowali nad raportem autorstwa eurodeputowanej PiS Anny Zalewskiej pt. "Wspieranie i dostosowywanie szkoleń zawodowych jako narzędzi sukcesu pracowników i podstawowego elementu gospodarki UE w nowym przemyśle 4.0.". Dokument został przyjęty zdecydowaną większością głosów (508 za, 12 przeciw, 76 wstrzymujących się).

 

Autorka sprawozdania stwierdziła, że to duża satysfakcja, że raport o kompetencjach 4.0. został przyjęty w Europejskim Roku Umiejętności. "Rzeczywistość zmienia się w tak szybkim tempie, że za moment świat 4.0 pewnie stanie się 5.0, a my musimy temu sprostać" – mówiła.

 

"Potrzebujemy nowych kompetencji niezbędnych przede wszystkim w świecie cyfrowym" – podkreśliła Zalewska wskazując, że kluczowe dziś umiejętności, to te związane z zarządzaniem, programowaniem, analizowaniem, prezentacją, ale również umiejętności wymuszane przez inny sposób funkcjonowania edukacji, czy też pracy. Jak zauważyła, dziś  inaczej wyglądają stosunki personalne, interpersonalne, społeczne, są zupełnie inne potrzeby organizacyjne.

 

Sprawozdawczyni mówiła, że w raporcie podkreślono znaczenie różnych ścieżek doskonalenia od początku edukacji poprzez późniejsze szkolenia, tak, by stworzyć maksymalne możliwości dostosowania do rynku pracy w zmieniającym się świecie. Zaznaczono w nim także, że istotne jest promowanie firm, które potrafią wspierać swoich pracowników w rozwoju umiejętności, których wymaga rynek 4.0, co przekłada się na dobro nie tylko ich samych, lecz także rynku i konkurencyjności. Eurodeputowana PiS mówiła, że taką formą promocji są m.in. Euroskills, czyli największe w Europie zawody, w których rywalizują mistrzowie w kilkudziesięciu specjalizacjach. Anna Zalewska zaprosiła na tegoroczną edycję tej imprezy, która już za niecałe dwa miesiące odbędzie się w Gdańsku.

Jednocześnie, jak zaznaczyła Zalewska, realizacja wszystkich tych zaleceń pozostaje w gestii krajów członkowskich, które mają tu wyłączne kompetencje.

              

Więcej informacji

Z twittera