Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Krzysztof Jurgiel w dyskusji z komisarzem Wojciechowskim

1 września 2023 r.
Udostępnij

W Brukseli podczas posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego (AGRI) miała miejsce wymiana poglądów z komisarzem Januszem Wojciechowskim na temat czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i sytuacji rynkowej. Głos w dyskusji zabrał eurodeputowany PiS Krzysztof Jurgiel.

 

Europoseł PiS zauważył, że w ostatnim roku produkty rolne z Ukrainy zamiast wracać do portów europejskich a następnie afrykańskich, czy bliskowschodnich, trafiają na rynki europejskie - głównie państw graniczących z Ukrainą. "Skutki tego doskonale znamy - w Polsce i innych państwach mamy do czynienia z destabilizacją rynku i ruiną drobnych gospodarstw rolnych" - dodał.

 

Jurgiel przypomniał, że w maju b.r. Komisja wprowadziła tzw. środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy, w tym zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika do Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, które obecnie obowiązują do 15 września 2023r. Polityk wskazał na niepokojące głosy niektórych przedstawicieli Komisji mówiących, że ten zakaz może nie być przedłużony i podkreślił, że Polska oraz pozostałe kraje „piątki” stoją na stanowisku, aby przedłużyć ten zakaz przynajmniej do końca 2023r., o co Polska zabiega również na forum UE.

Nawiązując do kwestii dopłat do transportu europoseł stwierdził, że warto je rozważyć. "Należałoby także rozważyć solidarne podjęcie tematu tranzytu zboża przez Unię Europejską poprzez wprowadzenie kontyngentów wykupowych dla każdego państwa członkowskiego" – proponował Jurgiel wskazując, że wykup zboża powinien następować bezpośrednio na Ukrainie.

 

Mówiąc o utworzeniu na poziomie unijnym długofalowych programów wyrównania poniesionych strat dla rynków krajów graniczących z Ukrainą Jurgiel podkreślił, że ciężar pomocy nie może leżeć tylko na barkach krajów przygranicznych. Jak przekazał, w Polsce zamierza się wprowadzić zgodnie z nową strategią tzw. hub przetwórczy i tranzytowy, a w Polsce Wschodniej istnieje już specjalny program w ramach polityki spójności, wspierający rozwój tego obszaru. "Dlatego taki hub mógłby powstać, wspierany jako program dla państw przygranicznych poprzez wprowadzenie szeregu działań, np. przygotowania infrastrukturalnego oraz handlowego do realizacji tranzytów, rozwój przetwórstwa spożywczego itd." – mówił europoseł apelując o rozważenie tego wniosku.

Z twittera