Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Krzysztof Jurgiel pyta Komisję o ochronę drobnych producentów rolnych

23 lutego 2021 r.
Udostępnij

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel skierował pytanie do Komisji Europejskiej dotyczące ochrony drobnych producentów rolnych i oznaczeń geograficznych na produkty rolnospożywcze w umowie o wolnym handlu UE - Nowa Zelandia.

Krzysztof Jurgiel wskazał w piśmie, że w trwających od 2018 roku negocjacjach umowy o wolnym handlu z Nową Zelandią, Unia Europejska zobowiązała się do pełnego uwzględnienia wrażliwych dla UE kwestii dotyczących rolnictwa. Jak zauważył były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, UE jest trzecim największym partnerem handlowym Nowej Zelandii, odpowiadając za 13.5% całkowitej wymiany handlowej tego kraju, przy wartości dwustronnego obrotu towarami wynoszącej 9,2 miliarda euro (dane z 2018 roku). "Aż 73% produktów importowanych przez Unię z Nowej Zelandii stanowią produkty rolne, co budzi obawy europejskich rolników" - wskazał.

Eurodeputowany przytoczył treść przygotowanej przez Komisję Europejską oceny skutków umów o wolnym handlu Australią i Nową Zelandią z września 2017 roku: Liberalizacja handlu mogłaby prowadzić do tymczasowego wzrostu bezrobocia (realokacji) w niektórych sektorach. W szczególności większy dostęp do rynku podstawowych produktów rolnych może niekorzystnie wpłynąć na zatrudnienie drobnych
producentów rolnych na obszarach wiejskich w UE. W związku z tym polski polityk pytał czy Komisja przewiduje mechanizmy ochrony drobnych producentów rolnych, gdyby ww. umowa
wykazała rzeczywisty negatywny wpływ na zatrudnienie w tym sektorze. "Z dokumentów dziewiątej rundy negocjacyjnej umowy wynika, że nie osiągnięto porozumienia w sprawie oznaczeń geograficznych. Czy Komisja w dalszym ciągu zobowiązuje się do przyjęcia stanowczego stanowiska w sprawie oznaczeń geograficznych w umowie z Nową Zelandią, by umożliwić ich odpowiednią ochronę?" – dopytywał Krzysztof Jurgiel.

Z twittera