Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Krzysztof Jurgiel przeciwko zastąpieniu mleka napojami roślinnymi

15 lipca 2022 r.
Udostępnij

Eurodeputowany PiS Krzysztof Jurgiel wystosował dziś interpelację do Komisji Europejskiej ws. ryzyka zastąpienia mleka oferowanego w ramach „Programu dla szkół” napojami roślinnymi.

„Organizacja ProVeg International promująca wegański styl życia rozpoczęła inicjatywę wprowadzenia do unijnego programu dla szkół napojów roślinnych kosztem mleka krowiego” - czytamy w zapytaniu. Zdaniem Jurgiela przekazy kierowane w komunikatach stosowanych przez twórców inicjatywy są "niepokojące i bardzo szkodliwe", tym bardziej, że są prowadzone pod hasłem "schoolmilk.org", co wskazuje jednoznacznie na mleko w szkole.

Jak stwierdza europoseł, kampania oparta jest o przekaz jakoby napoje roślinne skutecznie mogły zastąpić w diecie dziecka wartościowe mleko od krowy, które jest jednym podstawowych elementów „Programu dla szkół” finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Jednakże, dodaje poseł do PE, prawie wszystkie napoje roślinne są produktami złożonymi i przetworzonymi (pomimo zastosowania w miarę naturalnych substratów), a na każdym etapie skomplikowanego procesu technologicznego z pewnością traci się bezpowrotnie związki odżywcze obecne w nieprzetworzonych, naturalnych substratach. Ponadto producenci nie podają informacji, w jaki sposób przygotowują poszczególne substraty do wytworzenia ostatecznego produktu (nie mają nawet takiego obowiązku).

Jak podkreśla Jurgiel mleko krowie natomiast wytwarzane jest według znanej od dawna, niezmiennej i prostej technologii. „Próby zamiany mleka krowiego na napoje np. sojowe są wręcz niebezpieczne dla dzieci. Zawarte w nim fitohormony o budowie estrogenowej (3 związki czynne, m.in.genisteina) mogą powodować wystąpienie przedwczesnych objawów dojrzewania płciowego, szczególnie u dziewcząt” - twierdzi Jurgiel.

W związku z powyższym eurodeputowany pyta, czy KE planuje zastąpić mleko krowie będące podstawą „Programu dla szkół” napojami roślinnymi.

Z twittera