Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Krzysztof Jurgiel nt. globalnych ram różnorodności biologicznej

23 listopada 2022 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata dotycząca globalnych ram różnorodności biologicznej po 2020 r. i konferencji stron Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej COP15 w Montrealu. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.

 

Krzysztof Jurgiel podkreślił, że ochrona różnorodności biologicznej jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i możliwości życia ludzi na Ziemi.

Jednak, jak zauważył, szereg działań UE w tym zakresie budzi niepokój. W tym kontekście europoseł wskazał na m.in. brak jasno wypracowanych definicji, brak informacji o źródłach finansowania tych ambitnych planów, jak również analiz społeczno-ekonomicznych skutków proponowanych zmian.

Eurodeputowany stwierdził, że największe wyzwania ochrona bioróżnorodności stawia przed sektorem rolnym i obszarami wiejskimi, ponieważ występują na nich liczne zależności międzysektorowe.

"Apeluję zatem do wszystkich stron grudniowej konferencji w Montrealu, aby przyjmowane rozwiązania miały na uwadze stabilność ekonomiczną naszych gospodarstw rolnych, aby nie prowadziły do obniżania konkurencyjności europejskiego rolnictwa na zewnątrz, ale przeciwnie - aby zwiększały ambicje i standardy przede wszystkim w państwach trzecich, które obecnie mają nad naszymi rolnikami nieuczciwą przewagę konkurencyjną" – zaznaczył.

Z twittera