Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski apeluje o odbudowę europejskiej autonomii strategicznej w obszarze produkcji leków i bezpieczeństwa zdrowotnego

14 lipca 2022 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Petycji omawiano petycję w sprawie przeniesienia produkcji farmaceutycznych składników czynnych (API) do UE w celu osiągnięcia suwerenności lekowej złożoną przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski. 

Europoseł PiS podkreślił, że ta petycja zwraca uwagę na niezwykle ważny problem, jakim jest konieczność odbudowy europejskiej autonomii strategicznej w obszarze produkcji leków i bezpieczeństwa zdrowotnego. Jak mówił, przez lata wydawało się, że globalizacja umożliwia swobodne przenoszenie produkcji w wielu obszarach poza Europę do krajów, takich jak Chiny, dzięki czemu obniżane są koszty bez uszczerbku dla dostępności np. wyrobów medycznych

 „Pandemia pokazała jak kruchy był nasz świat zbudowany na tym założeniu” - zauważył Złotowski wskazując, że zerwanie łańcuchów dostaw doprowadziło do niedoboru wielu podstawowych dóbr, w tym substancji czynnych wykorzystywanych do produkcji leków.

W opinii europosła PiS przeciwdziałać takim kryzysom można jedynie poprzez odbudowanie potencjału produkcyjnego Europy w tym zakresie. „Mamy silny europejski sektor farmaceutyczny, w tym wiele polskich firm, które chcą i mogą tą lukę wypełnić” - podkreślił. 

Kosma Złotowski zaznaczył, że potrzebne jest jednak odpowiednie wsparcie ze strony Komisji Europejskiej, obejmujące zarówno odpowiednie przepisy, jak i środki finansowe na budowę linii produkcyjnych, inwestycje, czy szkolenie personelu.

Przekazał, że grupa EKR stoi na stanowisku, że omawiana petycja nie tylko powinna pozostać otwarta, ale UE powinna podjąć szereg innych działań zwracających większą uwagę na ten problem. Apelował, by Komisja Petycji skierowała pytanie do Komisji Europejskiej na temat planów w zakresie wspierania przenoszenia produkcji API do Europy, a także przyjęła krótką rezolucję ws. działań, jakie powinny zostać podjęte w celu wzmacniania bezpieczeństwa lekowego w Unii Europejskiej po pandemii. Jak dodał, wnioski płynące z tej petycji powinny być jej ważną częścią.

Z twittera